Hávelné Szatmári Katalin az MGK szombati küldöttközgyűlésén elhangzottakról szólva közölte: a versenyhivatal tanulmánya a recept nélkül kapható gyógyszerek forgalmazását a patikákon kívül is bárhol elképzelhetőnek tartja.
Az MGK elnöke szerint a küldöttközgyűlés résztvevői felhívták a figyelmet arra, hogy a magyarországi gyógyszer-kiskereskedelem liberalizációjának motivációjaként a tanulmány olyan európai uniós példákat jelöl meg, amelyek a leírt formában a közösség egyik országában sem valósulnak meg. Közölte: a 15 uniós ország közül 4-ben működnek a versenyhivatal anyagában említett liberalizációs elemek, de együttesen sehol nem alkalmazzák azokat.
Hávelné Szatmári Katalin hangsúlyozta: az uniós tapasztalatok szerint a piaci liberalizáció a gyógyszerek árának drasztikus növekedéséhez, a gyógyszertárak tönkremenéséhez vezethet, a szakember kontrollja nélküli gyógyszerszedés pedig veszélyezteti az emberek egészségét.
Az MGK elnöke szerint a küldöttközgyűlésen elhangzott az is: a kormány a gyógyszertárak jövedelmezőségének javítására tett ígéretet, és valóban kamatmentes finanszírozási előleget nyújt az 1400-1500 kritikus gazdasági helyzetben lévő patikának. Hozzáfűzte: a küldöttközgyűlés megítélése szerint a versenyhivatal javaslatai arra kínálnak a kormány számára megoldást, hogy a patikákat ne magántulajdonban, hanem nagybefektetők által létrehozható üzleti láncként működtessék, így átmenetileg nem kellene a gyógyszertáraknak megemelt árrésről, ezzel többlet állami pénzforrásról gondoskodni.
Hávelné Szatmári Katalin elmondta: a küldöttközgyűlés úgy határozott, hogy a versenyhivatalnak elküldik szakmai véleményüket a tanulmányról, emellett a kamara az egészségügyi miniszternek levélben kérdéseket tesz fel a kormányzat gyógyszerpiaci liberalizációs szándékairól.
Gyógyszerpiac liberalizáció = áremelés?
A szakma képviselőinek véleménye szerint a készítmények árának emelkedéséhez, fogyasztásuk növekedéséhez és a kisebb patikák tönkremeneteléhez vezetne a Gazdasági Versenyhivatal által javasolt gyógyszerpiaci liberalizáció. Ennek a véleményének a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGK) elnöke Hávelné Szatmári Katalin adott hangot.