Az alig másfél hete tartó iraki háború már most érezteti hatását a nemzetközi idegenforgalomra. Bár néhány szakember úgy vélte, hogy Magyarország, mint a „béke szigete” profitálhat az eseményekből, az első adatok azonban meglehetősen lehangolóak.
Franciaországban 15-25 százalékkal csökkent a foglalások száma az egy évvel korábbihoz képest, Németországban minden második ember nyaralási terveit befolyásolhatja a háború, Nagy-Britanniában pedig már napi egy fontért is kínálnak földközi-tengeri apartmanokat. A háború miatt azok az országok járhatnak jól, amelyek biztonságot, civilizált körülményeket kínálnak az utasoknak.
A most közzétett adatok szerint azonban ez nem feltétlen hazánk lesz. Az iraki háborúval magyarázzák ugyanis a szállodaipari szakemberek, hogy februárban komoly mértékben csökkent a budapesti szállodák vendégeinek a száma. Hozzáteszik: a konfliktus elhúzódása további jelentős visszaesést okozhat.
Fekete László, a Budapesti Turisztikai Szolgáltató Kht. igazgatója elmondta: tavaly csaknem 2 millió vendéget regisztráltak a fővárosi kereskedelmi szálláshelyeken, akik mintegy 5 millió vendégéjszakát töltöttek el. Hozzátette: az idén januárban még növekedést mértek a szállodákban, azonban ahogy egyre valószínűbbé vált a háború kitörése, fokozatosan csökkent a vendégek száma. Becslések szerint, ha a háború két héten belül véget érne, a májusi időszakban még nem, de ősszel várhatóan fellendülne a forgalom - mondta az igazgató.
Hazai turizmus: mégsem nyer a háborún
Az alig másfél hete tartó iraki háború már most érezteti hatását a nemzetközi idegenforgalomra. Bár néhány szakember úgy vélte, hogy Magyarország, mint a "béke szigete" profitálhat az eseményekből, az első adatok azonban meglehetősen lehangolóak.