Bizalom nélkül a gazdaság nem működik és ha a bizalmat lerombolja valami, akkor az borzasztó következményekhez vezethet. Emiatt a gazdaság működése igen jelentős mértékben azon alapszik, hogy mennyire hiszünk a jövőben és mit gondolunk a jelenről - kollektíven. Ezért életveszélyes az ami mostanában történik Magyarországon. Mostmár naponta kapok olyan telefonhívást, hogy hova kell menekíteni a pénzt, milyen devizába, milyen országba vigyék megtakarításaikat, mert itthon nem érzik biztonságban. Hiába próbálok mindenkit nyugtatni, láthatóan nem lehet, a bizalmatlanság mételyként terjed a lakosság köreiben.
Márpedig ez a bizalomvesztés klasszikusan önbeteljesítő jóslatként tud működni - akár van alapja, akár nincs. Ha a lakosság jelentős tömegei kezdik kivinni pénzüket az országból, akkor az gyengíti a forintot, amitől még többen megijednek, s menekítik ki pénzüket, amitől újabb pánikhullám következik be.
Ennek a folyamatnak a megakadályozására azonnali, hathatós kormányzati beavatkozásra lenne szükség - mivel ez senkinek nem áll, nem állhat érdekében. Feltétlenül szükséges az IMF-el történő gyors megállapodás, a forint árfolyamának stabilizálása, a kettős beszéd és az óránkénti, kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai cikcakkok és irányváltások megszüntetése, a felelősségteljes, és teljes mértékben ortodox gazdaságpolitika követése mind a tettek, mind a szavak szintjén. Ennek hiányában sajnos egészen negatív spirál indulhat be. Most még talán nem késő ezt megakadályozni...
Hit nélkül
A gazdaság jelentős mértékben a hiten, a bizalmon alapul. Hinni kell abban, hogy a kölcsönadott/befektetett pénzt visszakapjuk, nem lopják el, abban, hogy a szerződések betartásra, rosszabb esetben betartatásra kerülnek, hogy a verseny szabályait nem lehet áthágni, hogy tulajdonjogaink csorbítatlanok, és még sok mindenben.