Magam sem mondhattam volna jobban. Nyilvánvaló mindenki számára, aki legalább pár alapszámot megnézett Japánban, hogy képtelenek lesznek visszafizetni az államadósságukat, olyan nagy: "Japan’s public borrowings, the world’s biggest, will balloon to 245.6 percent of its annual economic output in 2014, up from 67.3 percent in 1984, an estimate by the International Monetary Fund shows".
Bőven a GDP 200%-a felett van az államadósság, ezt még a görögök is megirigyelhetnék. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a japánok nem külföldnek tartoznak ezzel a pénzzel, hanem a saját lakosságuknak, és az adósság jenben van. A lakosság félretett egy csomó pénzt öregkorára, az állam meg elköltötte helyettük, hogy a gazdaság ne omoljon össze. A végzet azonban közeledik,mert drasztikusan öregszik Japán és romlik a fizetési mérleg, hamarosan külföldről kell pénz bevonniuk. Ez az a pont, ahol borulhat az eddigi képlet! Arra nem hiszem hogy bárkit rá lehessen venni ( a helyi lakosságon kívül) hogy 0-1% közötti kamatra egy egyértelműen inszolvens országnak pénzt adjanak. A nagy kérdés, hogy ez a pont mikor jön el (valamikor 2013-16 között várhatóan). A korábban mindig masszívan pluszos kereskedelmi mérleg már átment mínuszba: //www.tradingeconomics.com/japan/balance-of-trade, a folyó fizetési mérleg a sok, korábban külföldre vitt pénz miatt még pozitív, de át fog menni mínuszba (különösen mivel a világban elérhető hozamok alacsonyak, tehát jövedelmük nem sok keletkezik a külföldre vitt pénzen).
Kiút nincs: ha adót emelnek összeomlik a gazdaság, ha nem, akkor az adósságteher nyomja agyon őket, tehát egyetértek azzal, hogy "The yen and the JGB market are in a bubble," Fujimaki said. "With the gigantic debt Japan has accumulated, a thin needle, or even a gentle breeze may pop this" továbbá, hogy "There’s no way out of Japan’s crisis," Fujimaki said."The only option left for Japan is either default or print money into hyper-inflation."
Azonban maximum csak felerészben értek egyet a végkimenetellel, amire számít: Should the Japanese government default, the yen may weaken to 400-500 per dollar, and the yields on benchmark 10-year bonds could surge above 80 percent, according to Fujimaki.
Valóban könnyen és gyorsan kialakulhat pánik, amikor a kötvényhozamok elkezdenek felrobbanni, de mivel ez pillanatok alatti összeomlást hozna, és a japánok jenben vannak eladósodva, náluk is adódni fog a logikus következtetés: a Bank of Japan meg fog szabni egy szintet, pl. 2%-ot, ami fölé nem mehet az állampapírszint, és ezt korlátlan vásárlással, új pénz teremtésével fenn fogja tartani. Egészen egyszerűen nem lesz más lehetőségük. Erre logikus válaszként a lakosság minden kötvényt elad majd a BoJ-nek és külföldre menti a pénzt, ami beomlasztja a jent. De vajon mivel szemben? Hiszen várhatóan Európa és USA is ugyanezt csinálja majd. Tehát simán lehet hogy a jen is gyengülni fog, de a többi deviza is, tehát a dollár sem sokkal jobb, mint a jen. Erősen kérdéses az időzítés is.
Összegezve a hosszú távú (fontos, hogy ennek a kifutása több év is lehet!!!)
Japán államkötvényshort: igen, de egy bizonyos szint fölé nem fog tudni menni a hozam
Jen short: igen, de nagy kérdés, hogy mivel szemben.
És végül: lehet, hogy ez két hét, lehet hogy csak 5 év múlva következik be. Ha japán megtakarító lennék, biztosan csak részvényben (hazai és külföldi) és ingatlanban tartanám a pénzt. esetleg aranyban, ha hinnék benne.