A jegybankelnök közölte: a forint gyengítése nem javítja a versenyképességet, és a kormány komolyabb megszorításokat ígért a jegybanknak 2004-re. A sáveltolással a kormány garanciát kívánt adni az exportőröknek, hogy a forint nem erősödik tovább egy bizonyos szintnél. A jegybank először azt javasolta, hogy mindez a 2004-es büdzsé összeállításakor történjék, de mivel a kabinet már idén mérsékli a költségvetés kiadási oldalát, és ígéretet tett a szigorítások 2004-es folytatására, a jegybank beleegyezett az ingadozási sáv eltolásába - derül ki az interjúból.
Mint Járai Zsigmond elmondta a jegybanknak nem volt hatékony érve a sáveltolás ellen, és a döntés felelőssége közös, a Magyar Nemzeti Bank vállalja annak következményét. Amennyiben az euró árfolyama visszatér a jegybank által kívánatosnak tartott 250 forintos szintre, úgy a döntés megfelelő volt – vélte a jegybank elnöke.
Járai Zsigmond a Világgazdaságnak elmondta a döntés rosszkor született, mert bejelentése pillanatában a forint már gyengébb volt, mint amit a jegybank és a kabinet látni szeretett volna, a piac ráadásul túlreagált a sáveltolást. A jegybankelnök úgy vélte, hogy a pénzügyminiszter kommunikációs hibát is vétett: először a sáveltolást jelentette be, így a költségvetési megszorítás már kisebb figyelmet kapott; ez vezethetett a heves piaci reakciókhoz is.
Járai szerint a sáveltolás rosszul időzített döntés volt
Rosszul időzített és gyengén kommunikált döntés volt az árfolyamsáv eltolása – nyilatkozta a Világgazdaságnak a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Járai Zsigmond továbbra is úgy véli, hogy az árfolyamgyengítéssel nem lehet javítani a versenyképességet.