A Deming Díj Bizottság arra a törekszik, hogy a bírálati eljárás inkább legyen ön-fejlesztési lehetőség, mintsem vizsga. Miközben a pályázó egy harmadik fél bírálati eredményét kapja meg, maguk a bírálók arra törekszenek, hogy a bírálat és elemzés átfogó legyen. Minden olyan tényezőt, mint a pályázó viselkedése a TQM bírálata alatt, a módszerek megvalósítási állapota, hatása az eredményre, figyelembe vesznek. Más szavakkal a Deming Díj Bizottság nem határozza meg pontosan, hogy a pályázónak mit és hogyan kell bemutatnia, ellenkezőleg mindezeket a pályázónak kell kidolgoznia. Így ezek a pályázatok egyben a minőség menedzsment folyamatok további fejlesztésének fontos alapelemei.
Nem könnyű eredményt elérni a mai folytonosan változó világban. Ma nem létezhet olyan szervezet, amely azzal érhetne el komoly eredményeket a minőség és a menedzsment rendszer fejlesztésének területén, hogy mások által meghatározott problémákat old meg. Mindenkinek el kell gondolkoznia saját céljain, és magának kell meghatározni a cél elérésének módozatait. Ebben a megközelítésben azon vállalatok számára, amelyek megismerik és bevezetik a TQM-et maga a Deming Alkalmazói Minőségi Díj a vállalati menedzsment fejlesztésének és átalakításának egy hasznos eszköze lehet.
Jelentős elismerések a magyar minőségügy atyának
Aki behatóbban foglalkozott a hazai minőségüggyel, az ismeri Shoji Shiba professzor nevét. A japán szakember, aki rengeteget tett a minőségmenedzsment hazai meghonosításáért, világszerte magas elismertségnek örvend. Bizonyítja ezt, hogy a tavalyi évben előbb a Nemzetközi Minőségügyi Akadémia (IAQ) tagja lett, majd megkapta a Deming-díjat is.