Véleménye szerint az alacsony kockázat oka egyrészt a szigorú hazai pénzügyi szabályozás, másrészt a tulajdonosi szerkezet. A magyar kereskedelmi bankokat olyan szakmai befektetők, többségében az egész világra kiterjedő hálózattal bíró külföldi bankkonszernek vásárolták meg, amelyeknek nem állt érdekében a hitelintézetek későbbi tőzsdei bevezetése. Így aztán ezek a bankok teljes mértékben követik nyugati anyabankjaik elvárásait magyarországi tevékenységük során.
Az alacsony kockázati szinthez hozzájárul az is - vélte Czirják Sándor -, hogy a magyar gazdaságban alapvető problémák nincsenek, a vállalatok átvészelték az elmúlt évek nehézségeit. Javítja a pénzintézetek kockázati pozícióját az is, hogy az általuk működtetett nyugdíjpénztárak portfoliója a nyugati társintézményeknél jóval alacsonyabb szinten tartalmaz kockázatos részvényeket, ezeknek a papíroknak a részaránya csupán 15 százalékra tehető.
Ezzel együtt Czirják Sándor véleménye szerint az uniós csatlakozást követően a mai formájában eltűnik a magyar bankrendszer. Az önálló bankok mellett egyre inkább felerősödik a fiókintézmények szerepe. A fiókok nem igényelnek nagy költséggel működtethető igazgatóságokat, felügyelő bizottságokat. A fiókintézmények ugyanazokat a banki szolgáltatásokat nyújthatják idehaza is, mint anya-pénzintézeteik valamelyik uniós tagországban.
Kupa Mihály volt pénzügyminiszter szerint a magyar hitelintézeti rendszer felkészültségét tekintve rendkívül versenyképes, különösen ami a jogi szabályozást, az állami felügyeletet, a pénzintézetek gazdaságos működtetését illeti.
Ugyanakkor az Európai Unión belül erős pénzintézeti koncentráció kezdődött. Magyarországon is a kereslet, illetve a kínálat fogja meghatározni, szükség van-e a mostani 40 bankra. A verseny élesedni fog, különösen ami a szolgáltatások színvonalát, illetve az új termékek bevezetését jelenti.
Jó pozícióból indulnak a magyar bankok az EU-ban
Gyakori manapság az a kérdés, hogy a csatlakozást követően mely ágazatok állják a versenyt. A legtöbb szakember úgy véli, a hitelintézeti szféra versenyképes, az EU-hoz való csatlakozás nem fogja lényegesen befolyásolni a magyarországi bankrendszer helyzetét.