4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komoly dilemma sok cégvezető és olykor a munkavállaló számára is, hogy érdemes-e bajlódni egy újabb dokumentum elkészítésével, kitalálni a munkaköri leírás szövegét, majd megőrizni a látszólag felesleges papírokat. Nos a kérdés nem ilyen egyszerű, a munkaköri leírás mind a cég, mind a dolgozó számára hasznos dokumentum lehet.

Léteznek egészen kicsi, néhány fős cégek, ahol mindenki tudja hol a helye, mit kell csinálnia, és ahol a fent leírt felesleges papírgyártásnak van némi alapja. Azoknál a vállalkozásoknál ugyanakkor, ahol már 3-4 munkatársat alkalmaznak mindenki számára az a legtisztább, ha írásba foglalják a dolgozók feladatait, és nem csak a szóban adott utasítások alapján próbálnak tájékozódni a munkatársak, hogy mit is kell csinálniuk.

A munkaszerződés

Aki mégis úgy gondolja, hogy megspórolná a munkaköri leírás elkészítését, annak rossz hír lehet, hogy szabályos jogviszony létesítése során is szükség van erre. A törvények szerint a munkaviszony a munkaszerződéssel jön létre és ez elkülönülhet a munkaviszony kezdetétől, ami a munkába lépés napja. A munkaszerződés a felek megegyezésén alapuló, egybehangzó akaratnyilatkozat alapján létrejött kétoldalú jogviszony.

A munkaszerződést minden esetben írásban kell megkötni, ha nincs írásba foglalva, csak a munkavállaló hivatkozhat az érvénytelenségére, maximum a munkába állást követő 30 napig. Amennyiben a 30 nap eredménytelenül eltelt, a szóban megkötött munkaszerződést is érvényesnek kell tekinteni.

A munkaszerződés (kinevezési okmány) kötelező tartalmi eleme a munkakör nevesítése, amely mintegy gyűjtő meghatározásként már magában foglalja a munka jellegét, az ellátandó foglalkozást, az azzal járó feladatot. Nem megfelelő az a gyakorlat, amikor az ellátandó munkakör megnevezése olyan általános kifejezés, amely nem utal a konkrét feladatra, mint például irodai alkalmazott, ügyviteli dolgozó, kisegítő stb.

A munkaköri leírás

A konkrétan meghatározott munkakörhöz (eladó, titkárnő, ápolónő, szakorvosi stb.) más és más feladatok és elvárások kapcsolódhatnak, hiszen a munkakör egy adott szervezet része, amelyben sajátos szervezeti stratégia, cél, szokások és kultúra jelenik meg.

A munkaköri leírás készítésének célja, hogy megfogalmazza az adott munkát végzők számára az elvárásokat, a követelmények tervezhetővé váljanak, meghatározható legyen a munkakör helye a szervezetben.

A munkaköri leírás nem része a munkaszerződésnek. Saját kezét köti meg az a munkáltató, ahol a munkaszerződés az ellátandó feladatokat tételesen felsorolja, hiszen a módosításhoz közös megegyezés szükséges, míg a munkaköri leírást a munkáltató a változó körülményeknek megfelelően módosíthatja.

A munkaköri leírásnak minimálisan az alábbi információkat szükséges tartalmaznia:

  • A munkakör megnevezése. Megegyezik a munkaszerződésben, kinevezési okmányban lévő munkakörrel.
  • Közvetlen felettese, közvetlen beosztottja, helyettesítője, helyettesíteni köteles. Célszerű a személyek helyett a munkakörök meghatározása.
  • A munkakör betöltésének követelményei. A munkakör ellátásához szükséges iskolai végzettséget, szakképzettséget, egyéb speciális tanfolyam szükségességét írhatja elő.
  • A munkakör ellátásához szükséges személyi tulajdonságok. Ilyen lehet például a szervező, tájékozódó, döntő, kapcsolatteremtő, konfliktuskezelő, tárgyaló készség.
  • A munkakört betöltő személy feladata, felelőssége, hatásköre és kölcsönös kapcsolata. Ebben a fejezetben kell meghatározni, hogy az adott munkakörben a munkakört betöltő személynek milyen irányítói, milyen munkavégzési, milyen ellenőrzési és igazolói feladata, felelőssége, hatásköre és kölcsönös kapcsolata van.

Menedzsment Fórum

Az oldalakon megjelenő információk, ajánlatok, meghatározások és leírások kizárólag a tájékoztatás célját szolgálják, azok semmilyen körülmények között nem minősülnek a CIB Bank Zrt. Ptk. 211.§-a szerinti ajánlattételének vagy pénzügyi tanácsainak. Az oldal működtetője, karbantartója és technikai kivitelezője az Origo Zrt., ezért a CIB Bank Zrt. semmilyen felelősséget nem vállal az oldalon elhelyezett információk esetleges hiányosságai, pontatlanságai és az esetleges elírások miatt. Az oldalakon elhelyezett információk felhasználására kizárólag a felhasználó saját felelősségére kerülhet sor. A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi a CIB Bank Zrt. hivatalos véleményét az adott kérdésekben.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!