3p

Az idén éves átlagban a magyar gazdaság meg tudja tartani a tavaly II. félévi 3,6 százalékos növekedési ütemet, de az év elején némi lassulás valószínű - áll a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készített prognózisában.

Az előrejelzés szerint, ha az iraki háború viszonylag gyorsan, és a tartós megoldás reményében fejeződik be, akkor a második félévben némi élénkülés lehetséges. A belső gazdasági egyensúly javítása megkezdődik, de a béremelések áthúzódó hatása és a folytatódó költségvetési kötelezettségvállalások miatt a korrekció 2003-ban még csak mérsékelt eredményeket hoz. Az üzleti szféra versenyképessége a két éven át tartó nagy romlás után nem csökken tovább. A termelés növekedési üteme kizárólag az iparban és a mezőgazdaságban gyorsul.

A foglalkoztatás stagnál, a munkanélküliségi ráta kissé tovább emelkedik, 6,2 százalék körül lesz. A kutatók szerint az átlagos reálkereset közel 8 százalékkal, ezen belül az üzleti szférában 4 százalékkal, a költségvetésiben 15 százalék körüli mértékben nő. A nyugdíjak reálértéke a tavalyinál jóval lassabban, az automatizmusok alapján mintegy 4 százalékkal, de az egyszeri kifizetéseket is tartalmazó 2002. évi szinthez képest csak 1 százalékkal emelkedik.

A beruházások dinamikája a tavalyi 5,8 százalékról 3 százalékra lassul, elsősorban az önkormányzati és állami szféra fejlesztéseinek költségvetési törvényben előirányzott jelentős visszafogása miatt.

A behozatal - a belföldi összkereslet továbbra is igen dinamikus bővülése, ezen belül az importgép-beruházások élénkülése miatt - az exportnál erőteljesebben gyorsul, így az áruforgalmi mérleg deficitje 4,2 milliárd euró körüli szintre emelkedik. Ebben a kutatók szerint szerepe van a mintegy 1 százalékos cserearány-romlásnak is. A folyó fizetési mérleg romlása az áruforgaloméhoz hasonló lesz, a deficit 3,6 milliárd euró körül lesz, megközelíti a GDP 5 százalékát - áll az előrejelzésben.

Az infláció várhatóan stagnál az idén. Az energiaárak elkezdenek közelíteni a világpiacihoz, így emelkedik a gáz- és a villamos energia, valamint számos infrastrukturális szolgáltatás ára, ám mivel ez kétéves folyamat, a hatások jelentős része áthúzódik 2004-re. Az idén a kutatók éves átlagban 5 százalék körüli, decemberre az előző év decemberihez képest 5,4 százalékos inflációt valószínűsítenek.

A nettó működőtőke-beáramlás a szerény 2001. és 2002. évihez képest 2003-ban gyorsul, és a privatizáció, valamint az EU-csatlakozás kiváltotta növekvő vonzerő révén valószínűleg eléri a korábban szokásos évi 1,5-2 milliárd eurót.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!