3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Földünk egyik globális problémája, az üvegházhatású gázok mennyiségének növekedése a légkörben. Az elmúlt 150 évben, a levegőben lévő dinitrogén-oxid 13%-kal, a széndioxid mennyisége 28 %-kal, a metán koncentrációja 50%-kal emelkedett Az üvegházhatású gázok koncentrációjának változásával módosulnak az éghajlati rendszer sugárzási viszonyai. A megváltozott sugárzási viszonyok hatására a földfelszíni légréteg átlag hőmérséklete emelkedik. Az okok elsősorban az energiatermelésben és az energia felhasználásban keresendők.

1997-ben az Európai Parlament határozatot hozott arról, hogy a megújuló energiák részesedése 2010-re érje el 12%-ot az Európai Unióban . Az EU Bizottság 5. K+F keretprogram-javaslata 1999-2003 közötti időszakra 14 milliárd ECU-t szán kutatásra és technológiafejlesztésre, ebből az energia, környezet és fenntarthatóság programra 2,048 milliárd ECU-t juttat.

Hazánk Kyotóban, 1997 decemberében 6%-os csökkenést vállalt az üvegházhatású gázok kibocsátásában 2008- 2012 közötti időszakra - az 1985-87 bázisidőszakhoz képest. Az Országgyűlés által 1995-ben elfogadott és jelenleg átdolgozás alatt álló energiapolitika alapelvei között szerepel: az energiatakarékosság és a környezetvédelem integrált megvalósítása. Az energiapolitika tervei szerint az ezredfordulót követően, Magyarországon 5-6 százalék körülinek kell lennie a megújuló energiaforrások részesedése a teljes energiafelhasználáson belül.

Hazánk földrajzi fekvésénél fogva kedvező helyzetben van akár a nap vagy a szélenergia kiaknázására. A megújuló energiaforrások jelentős szerepet játszhatnak az ország energia-szükségletének biztonságosabb ellátására. A 2. táblázat bemutatja a megújuló energiaforrásokat, ezen belül a keletkező vagy rendelkezésre álló, a potenciálisan felhasználható, valamint a jelenleg hasznosított mennyiségeket.

A 2.számú táblázatból látható, hogy a megújuló energiaforrások, s ezen belül is a napenergia hasznosítás lehetőségei kiaknázatlanok még ma Magyarországon.

"Az IPCC becslése szerint a fosszilis tüzelőanyagok gazdaságilag versenyképes alternatíváinak erőteljes fejlesztése révén kétharmadával kisebb költséggel lehetne csökkenteni a széndioxid kibocsátást, az 1990-es szint alá.


Az ország 1994. évi légszennyezési adataiból és az energia mérlegéből kiszámítható, hogy minden PJ energia-megtakarításával 61360 tonna CO2, 743 tonna CO, 711 tonna SO2, 180 tonna NOx és 149 tonna por nem kerül a légkörbe és mentesíti azt a további szennyezéstől.

A fosszilis tüzelőanyagok ára a korábbi keleti blokk országaiban változott a legnagyobb mértékben. Egy átlagos magyar állampolgár évente 3 tonna kőolajnak megfelelő energiamennyiséget fogyaszt. Az Európai Uniós csatlakozással az eddig államilag szabályozott energiaárak részleges felszabadítása kezdődik el. Ez az jelenti, hogy az EU 1996/92 és az 1998 / 30 direktívának megfelelően az ország energiapiacát 30-33%-ban meg kell nyitni a külföldi szolgáltatók előtt. A területi megosztottságból származó monopol helyzet megszűnik, az energiapiacon is megjelenik a szabad verseny. Ez pedig fogyasztói szempontból konkrétan azt jelenti, hogy a választásra nem jogosult fogyasztó az energia árak ugrásszerű emelkedésére számíthat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!