A jegybankelnök szerint a Monetáris Tanács határozatai jelzik: az árfolyamsáv eltolására irányuló spekuláció kudarcot vallott, lezárult. Az elnök aláhúzta: a spekulációs tőke kiszorítására hozott intézkedések következtében kialakult átmeneti állapot nem okozott fennakadást a magyar pénzügyi rendszerben.
A januári spekuláció kezelésére hozott intézkedések elérték céljukat - nyomatékosította a jegybank elnöke. Így február 25-étől lezárultnak tekinti az MNB a spekuláció elleni védekezést, a kamatfolyosó visszaáll a plusz-mínusz egy százalékos eredeti szintjére a kéthetes betéti kamathoz viszonyítva, és az MNB korlátlanul fogad el kéthetes betéteket - mondta Járai Zsigmond. Az intézkedések révén a spekulációs tőke három csatornán keresztül ment ki az országból, legnagyobb részben az MNB intervenciós lépései hatottak, kisebb részt jelentett a kereskedelmi bankok mérlegpozícióinak zárása és a folyamatban szerepet játszott még a külkereskedelmi cégek euró vásárlása is.
Az MNB a legutóbbi február 10-i inflációs jelentésében az előző jelentéshez képest 2003. decemberére 5,2 százalékra nővelte, 2004 utolsó hónapjára pedig 4 százalékra csökkentette a prognózist. A mostani 245 forint-euró árfolyammal teljesülnek az inflációs számok - húzta alá az MNB elnöke. A jegybank első embere aláhúzta: a magyar pénzügyi rendszer hitelét a spekulációs roham még nővelte is. Nem jó, hogy kialakult a krízishelyzet, de a kormány és a jegybank helyes választ adott a folyamatra - hangsúlyozta az elnök.
Járai Zsigmond kiemelte: "remélem a gazdaságpolitika, az ezzel kapcsolatos megnyilatkozások a jövőben összehangoltabbak lesznek", az MNB ennek érdekében mindent el fog követni.
Kifulladtak a spekulánsok
A spekulációs tőke kétharmada távozott az országból, már csak mintegy 1,5 milliárd euró forró pénz tartózkodik itt, amelyet a befektetők igyekeznek minél előbb hosszú futamidejű állampapírokban elhelyezni - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.