3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal kissé hátrébb kalandozunk az időben. Bár írásunknak van köze a gazdasághoz, ezúttal nem a "legális" világ eseményeiből merítettünk. A történet a világfi César de Saussure-el esett meg Törökországban. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

Saussure: titkos küldetésben

A kalandos kedvű, s sokat utazó César de Saussure egy időben a Rodostóban raboskodó Rákóczi Ferenc titkáraként dolgozott. A száműzött fejedelem - kihasználva francia munkatársa gazdag kapcsolatrendszerét - több kényes ügy elintézésére is igénybe vette őt.

Kaland a tengeren

Így történt 1734 telén is, mikor egy bizalmas küldetés miatt Konstantinápolyba küldte emberét. Mint a szerző írja, reggel kilenckor szálltak be egy gabonaszállító hajóba, azaz ahogy akkor ott mondták, sakolevába. Az idő rossz volt, s a széljárás sem kedvezett, ám bíztak benne, hogy délre majd megfordul.

Ám nem így történt – s estére olyan viharba kerültek, amilyet még a sokat tapasztalt a legénység sem igen látott korábban. Tetézte a bajt, hogy a sötétben összeütköztek egy másik terményszállító kétárbocossal, amely bezúzta a sakoleva oldalát, továbbá annak kötélzete is beleakadt az övékébe.

A helyzet kissé javult, ám mint César de Saussure Törökországi levelek és útirajzok című könyvében leírja, ennek ellenére egy kurta negyedóráig úgy hitte, nem ússzák meg élve. A bárkát végül a másik hajó kormányosa, aki az ütközés pillanatában ugrott át hozzájuk, mentette meg. A kormánykerékhez állva ellökdöste az életveszedelem miatt gyerekként zokogó, magatehetetlen görög vezetőt, majd megváltoztatta a hajó menetirányát.

A jármű sérült oldalát szélnek fordította, aminek köszönhetően a lék kiemelkedett a tengerből, s a víz beözönlése is megállt, majd a hátba kapott légáramlat szárnyán egy óra alatt Herakleia kikötőjében vezette a bárkát.

Fizetnie kellett a görögnek

A francia kalandor - miután kipihente magát - lóháton folytatta útját, míg a kijavított sakoleva öt nappal később futott be a török fővárosba. Megérkezése után az a török ember, akinek odaveszett a hajója, pert indított bárkásuk ellen, akit nyomban börtönbe zártak.

Ám a tanúvallomások nyomán kiderült, hogy a kárt szenvedett tengerészkapitány és legényei aludtak, azaz saját hibájából, mintsem a görög kormányos mulasztása miatt vesztette el vízi alkalmatosságát. Így végül beszüntették a vizsgálatot és elutasították a török követeléseit.

A ravasz Allah hívő, miután szándéka kudarcot vallott, előadta, hogy a bárkával és a szállítmánnyal két másik török is odaveszett, s ezért a szegény keresztény kormányost arra ítélték, fizessen kétszáz piasztert a rokonoknak az elhunytak véréért. Néhány napig bent tartották a tömlöcben, míg ki nem egyenlítette a váltságdíjat.

Mint César de Saussure leírja, még szerencsésnek mondhatta magát, hogy keresztény létére ilyen olcsón megúszta. Azt már csak mintegy mellékesen teszi hozzá, hogy nem mászott volna ki a csávából, ha Rákóczi  meg nem szánja, s nem siet a segítségére…

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!