Az eredményes magyar részvétel további feltételeként a kutatók számának "az ország gazdasági adottságainak megfelelő, óvatos, de szükségszerű" növelését említette az MTA főtitkár-helyettese. A KSH-adatok szerint, az 1000 aktív foglalkoztatottra Finnországban 10,62 kutató, Japánban 9,26 kutató jut. Az európai átlag 5,29, Magyarországon pedig mindössze 3,66. E tekintetben csak Olaszország, Portugália és Görögország áll mögöttünk - közölte.
Ugyancsak fontos mutatóként említette az 1 lakosra jutó K+F forrást, ami az Egyesült Államokban 963 dollár, Svédországban 888 dollár, Magyarországon pedig 100 dollár. Meskó Attila hangsúlyozta: az EU kutatásai eszköz- és tőkeigényesek, ezért Magyarországon mielőbb hozzá kellene látni a kutatási támogatás és a kutatói létszám növeléséhez.
Lehetőségek előtt a K+F
Az Európai Unió óriási lehetőségeket nyújt Magyarországnak a kutatás-fejlesztés szempontjából is, azonban vigyázni kell, mert az EU nem jótékonysági intézmény, így azon belül is lemaradhatunk - jelentette ki Meskó Attila Állami Díjjal kitüntetett geofizikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkár-helyettese.