Jean-Christophe Filori szerint sem a jelentés elkészítésének, sem a levelek elküldésének jelentőségét nem szabad túlértékelni. Mindez a "szokott üzletmenet" része, ugyanaz a megfigyelési-ellenőrzési folyamat halad tovább, amely már évek óta folyik a csatlakozás előkészítésével kapcsolatban. "A világ legtermészetesebb dolga, hogy a bizottság közli a tagjelöltekkel, mely területeken tapasztal késlekedést" - mondta.
A mostani jelentés a mezőgazdaság, a pénzügyi és költségvetési rendelkezések, valamint a bel- és igazságügyek kivételével felöleli az uniós joganyagnak a csatlakozási tárgyalásokon érintett valamennyi fejezetét. A mezőgazdasággal és a pénzügyekkel a tervek szerint a jelentés májusban esedékes frissített változatában foglalkoznak, a bel- és igazságügyeket pedig külön megfigyelési folyamat keretében kezelik.
A bizottság már a tavalyi bővítési stratégiai jelentésében jelezte, hogy egészen a csatlakozásig figyelemmel fogja kísérni, hogyan hajtják végre a tagjelöltek a csatlakozási tárgyalásokon vállalt kötelezettségeket. A taggá válás tervezett időpontja előtt hat hónappal pedig átfogó jelentésben értékeli a megfigyeléssorozat eredményeit. Ennek közzététele november 5-én esedékes. Az addig elkészülő időközi jelentéseket azonban a bizottság nem kívánja nyilvánosságra hozni, hanem csak a tagországok és a tagjelöltek illetékes kormányzati szerveinek szóló tájékoztatásnak szánja.
Lemaradás a pénzügyi ellenőrzés területén
Magyarországnak a pénzügyi ellenőrzés területén vannak lemaradásai az EU-csatlakozással összefüggésben vállalt kötelezettségeinek teljesítésében - állapította meg az Európai Bizottság a tagjelöltek felkészülésének állásáról készített időközi jelentésében.