Az .A.S.A. környezetvédelmi technológiák kifejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozó nemzetközi vállalatcsoport, amely tíz éve tevékenykedik Magyarországon, s ezen időszak alatt közel hárommilliárd forintot fektetett itt be. A több magyarországi hulladékkezelőt is üzemeltető, éves szinten egymilliárd forint feletti konszolidált árbevételt elérő csoport gyáli vállalata, az .A.S.A. Környezetvédelem és Hulladékgazdálkodás Magyarország Kft. már jelenleg is több mint négyszáz budapesti vállalat és intézmény hulladékának kezelését oldja meg. Magyarországon az cég az elsők között kapta meg a hulladékgazdálkodási törvény előírásainak megfelelő üzemeltetési engedélyt, s rendelkezik az ISO 9002 és ISO 14001 szabványok szerinti minőségi és környezetvédelmi tanúsítványokkal.
A gyáli hulladékkezelője megfelel az EU legszigorúbb biztonsági előírásainak, s teljes kiépítésében megoldja a Budapest délkeleti részéhez közel eső települések hulladékelhelyezését. A depónia első üteme 600 millió forintos beruházással épült meg, és teljes kiépítésben (a tíz ütem együtt) összesen négymillió tonna kommunális szilárd hulladék elhelyezését biztosítja legalább negyven évre. A hulladékkezelő legfontosabb része az EU-előírásoknak megfelelő biztonsági rendszer. Ez olyan kombinált, négyszeres biztonságú szigetelés, amely a hulladékot elválasztja a talaj vízadó rétegeitől, és amelyet meghibásodást jelző elektronikus jelzőrendszerrel egészítettek ki. A szigetelés alsó három rétege természetes ásványi agyagból készült vízzáró réteg, amelyet vízszigetelő fóliával és meghibásodást jelző elektronikus jelzőrendszerrel egészítettek ki.
A fóliára azt védő geotextília, arra pedig szivárgó kavicságy került. Ez a rendszer minden természeti hatásnak ellenáll, s jelenleg ilyenek épülnek az Európai Unió legfejlettebb államaiban is. További garanciát jelent a csurgalékvíz és a hulladék bomlása során keletkező biogáz kezelése is. A csurgalékvizet a rendszeren belül zárt, a lerakott hulladékhoz hasonlóan izolált körülmények között tárolják, majd a hulladéklerakó üzemeltetése során visszaforgatják. A metántartalmú biogázt, amely a légkört szennyezné, a megfelelő koncentráció elérése után elégetik, s a tervek szerint később hasznosítani is fogják: ebből az energiából oldható meg a hulladékkezelő mellé települt irodaház fűtése és melegvíz-ellátása.
Liberalizálódik a hulladékkezelési piac
A tavaly életbe lépett hulladékgazdálkodási törvény a vállalatok és intézmények számára liberalizálta a hulladékkezelési szolgáltatást: a gazdálkodó szervezetek már nem kötelesek a korábban helyi vagy regionális szinten gyakran monopolhelyzetben lévő közszolgáltató cégekkel szerződni hulladékuk begyűjtésére és ártalmatlanítására.