4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyar ötletből és egy amerikai tőzsdei befektetőcég pénzéből valósult meg az a fejlesztés, amely segítségével az amerikai hadsereg vadászpilótáinak látását lehet korrigálni, jelentették be csütörtökön Budapesten. Bor Zsolt, a tudóscsoport meghatározó szerepet betöltő magyar tagja elképzelhetőnek tartja, hogy itthon is lesz haszna a felfedezéseknek. Mfor.hu tudósítás.

A US Army is érdeklődik (Mfor-montázs)

Speciális lézeres szemműtétekkel el lehet érni, hogy az ember látása jelentősen javuljon - erre jött rá egy olyan amerikai kutatócsoport, amelyben meghatározó szerepet töltenek be magyar tudósok, például a korábban Bolyai-díjjal jutalmazott Bor Zsolt fizikusprofesszor. A fejlesztés eredményeit az amerikai haditengerészet is előszeretettel alkalmazza pilótái látásának javítása érdekében.

Évi egymillió szemműtét

"Az amerikai hadsereg érdeklődése természetes volt, mivel egy-egy vadászpilóta kiképzése sok pénzbe kerül, az ember látása pedig az évek múlása és más tényezők miatt is romolhat. Ha egy pilóta látása romlik meg, akor a kiképzésébe fektetett pénz elvész" - mondta a jelenleg is az Egyesült Államokban tartózkodó fizikus egy csütörtöki videókonferencián.

Hozzátete ugyanakkor, hogy a fejlesztés már túlnőtte a hadiipart: évente egymillió szemműtétet végeznek a már sorozatban gyártott műszerekkel. Bor Zsolt elmondása szerint egy-egy ilyen műtét ötszáz és ezer dollár közötti összegbe kerül, azaz átszámítva 90-180 ezer forintba. A lézeres készülékkel elsősorban az USA-ban végeznek műtéteket, Magyarországon egyelőre nincs pénz a meglehetősen drága berendezés megvásárlására.

Nyolcszámilliós profit

"A műtétek és a készülékek addig drágák, amíg a befektető nem látja viszont azt a pénzt, amit előre eltervezett megtérülési százalékkal beletett a fejlesztésbe. A berendezések tömeges elterjedésre ezután lehet számítani" - mondta el az mfor.hu-nak Szabó Gábor fizikusprofesszor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke. Márpedig a befektetők ebben az esetben - úgy tűnik - elérték céljukat: a kutatás kezdete óta körülbelül negyvenmillió dollárt költöttek a projektre, és eddig mintegy nyolcszázmillió dollárnyi hasznot hozott nekik a fejlesztés.

A videókonferencián részt vevő Karsai Béla - milliárdos üzletember, a Bolyai-díj egyik alapítója - lapunknak kifejtette, hogy csak a fejlett gazdaságokban lehet ekkora eredményeket elérni. Bor Zsolt viszont elképzelhetőnek tartja, hogy a további kutatásokhoz szükséges néhány műszaki fejlesztést Magyarországon is végre lehet majd hajtani, így talán itthon is befektetéseket vonzhat a részben magyar ötletekből megvalósuló fejlesztés. Karsai Béla szerint szigorúan gazdasági szempontból nézve is megérné az amerikai befektetőknek, ha hozzánk is hoznának pénzt.

A befektető egyébként az AMO (Advanced Medical Optics), a világ legnagyobb cége, amely lézeres szemsebészeti kutatásokkal foglalkozik. Ez a vállalat vásárolta meg a szemjavító műtéti eljárást kidolgozó Intralase Inc.-t, amely szintén magyar kötődésekkel rendelkezik: alapítója Juhász Tibor, aki a Szegedi Tudományegyetemen - Bor Zsolt magyarországi anyaintézményében - végzett.

A következő cél a szuperlátás

A műtét lényege egyébként, hogy a lézerfény segítségével ki lehet javítani a szem úgynevezett törőképességének hibáit. "A kezelés eredménye akár az is lehet, hogy a romló látású beteg jobban lát, mint mielőtt szemüveget kellett volna viselnie. De ha ez nem is következik be, a három-négy dioptriás szemüvegeket elfelejtheti, és egy-másfél dioptriás lencsékkel is jól fog majd látni" - magyarázta Bor Zsolt.

A kutatócsoport legközelebbi célja, hogy tovább tökéletesítse az eljárást: a tudósok szeretnék, ha a műtét nem tartana tovább tíz másodpercnél. Emellett olyan szintre fejlesztenék a berendezést, hogy a látás élességét a természet adta korlátoknál is tökéletesebbé lehessen tenni, azaz elérhető legyen az úgynevezett "szuperlátás".

A mesterséges látásjavításon túl Bor Zsolt és csapata dolgozik még a vakságot is okozni képes zöldhályog és a presbiópia, vagyis az idős kori látásélesség-vesztés sebészeti gyógyításának lehetséges módszerein is.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!