Azon lehet vitatkozni, hogy jó-e, amit a kormány csinált tavaly tavasz óta, azt viszont a Fidesz-közeli szakemberek is elismerik, hogy kommunikációban eddig nem állt a helyzet magaslatán Orbán Viktor és csapata. A devizahitelesek számára sokáig emlékezetes marad Kósa Lajos és Szijjártó Péter tavaly nyári partizánakciója, amivel kishíján sikerült bedönteni a forintot.
Ezt követte ősszel a válságadók és a magánnyugdíjpénztári átalakítás kommunikációja, mely szintén hagyott kívánnivalót maga után. Október végén például előfordult az is, hogy néhány napon belül teljesen mást mondott a miniszter és a miniszterelnök a befagyasztott magánnyugdíjpénztári járulékok kapcsán. Matolcsy György és Szijjártó Péter ugyanis következetesen kitartott amellett, hogy a nyugdíjpénztári tagokat nem éri kár a járulékok 14 hónapos befagyasztása miat, majd Orbán Viktor arról beszélt, hogy csak azokat kárpótolják, akik visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe.
Csütörtökön aztán jött az újabb kommunikációs "bravúr": egy pillanatra mi is elhittük, hogy 3,9 százalék lett a tavalyi költségvetési hiány a vállalt 3,8 százalék helyett. A Reuters és a Bloomberg ugyanis különböző módon számolt be ugyanarról a sajtóeseményről, majd a miniszterelnök korrigálta szavait, így mindenki fellélegezhetett.
A magyar újságírókban talán jogosan vetődik fel a kérdés: egyáltalán miért a Reutersnek és a Bloombergnek kell először beszámolni a 2010-es hiányról, ha a hivatalos adatok csak péntek délután jelennek meg? Az eddig is előfordult, hogy egy-két nappal a bejelentés előtt már tudni lehetett, teljesült-e a hiány, csak az a furcsa, hogy ezt egy külföldi újságírók előtt tartott zártkörű tájékoztatón jelentette be Orbán. Nem az lenne a természetes, hogy a magyar sajtó számoljon be az év egyik legfontosabb gazdaságpolitikai eseményéről?
Az elmúlt hónapok kommunikációs bukdácsolását látva talán nem meglepő, hogy a csütörtöki Közbeszerzési Értesítő szerint gyorsított tárgyalásos közbeszerzést írt ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kommunikációs stratégiai- és szakpolitikai tanácsadásra, valamint véleménykutatásra és kapcsolódó közvéleménykutatási szolgáltatásokra. A gond csak az, hogy ezt talán nem nyolc hónap után kellett volna megtenni, és a többi minisztérium is követhetné az NFM lépését.
BK
mfor.hu