Ugyan idén már nem nyúl az irányadó kamatához a Magyar Nemzeti Bank, de 2015 elején 30 bázispontos kamatvágás mellett dönthetnek a Monetáris Tanács tagja, jósolják heti piaci körképükben a Raiffeisen Bank elemzői.
A szakemberek szerint így 1,8 százalékra mérséklődhet a magyar alapkamat, amit a 3 százalékos céltól nagymértékben elmaradó magyar infláció, illetve az Európai Központi Bank (EKB) várható nagyszabású monetáris programja magyaráz.
A kereskedelmi bank szakemberei szerint ugyanis a novemberi 0,7 százalékos deflációs rátát követően az év utolsó hónapjában sem változik érdemben a negatív inflációs környezet, sőt 2015 első negyedéve is mínuszos inflációról fog szólni. Az okok között pedig az üzemanyagárak zuhanását, illetve az orosz embargó miatt az élelmiszerpiacon jelentkező túlkínálatot jelölik meg.
A jelentős mértékű jegybanki kamatvágás másik indoka pedig az eurózónában gyökerezik. Az EKB által várt TLTRO (hosszú távú célzott bank hitelek, hasonló a magyar NHP-hoz) második aukcióján mindössze 129,8 milliárd euró kereslet érkezett a négy éves hitelekre. Az összeg ugyan magasabb, mint a szeptember közepi előző aukción (83 milliárd euró), de így is elmarad a várt 150 milliárdtól. Így minden bizonnyal beindítja a Mario Draghi vezette EKB a mennyiségi lazítást a jövő év elején, hogy sikerüljön teljesíteni a 3 billió eurós mérlegfőösszeg célt. Így nagy az egyetértés a piacon, hogy már az év első negyedévében sor kerül az EKB QE-re (quantity easing, mennyiségi lazítás). Az eddigi kemény német ellenállás is megtörhet ugyanis, miután a novemberi inflációs adatot jelentősen távol vannak inflációs céljuktól. Deflációt ők sem szeretnének, így talán hajlandóak lesznek támogatni a mennyiségi lazítás bevezetését.
Az EKB várható új programja ugyanakkor nem csak az MNB-t készteti lépésre, hanem a svájci jegybankot is. AZ SNB ugyanis a héten erősítette meg, hogy elkötelezett az 1,2-es eurós árfolyamküszöb fenntartása mellett. Márpedig ha a mennyiségi lazítás megnöveli az eurókínálatot, akkor minden más változatlansága mellett a svájci franknak erősödnie kell az euróhoz képest. Ennek kivédése miatt könnyen lehet, hogy hamarosan negatív kamatlábakat látunk majd Svájcban, vélik a Raiffeisen elemzői.
De a deflációs-para a tengerentúlon is felütötte a fejét az olajárak elmúlt hetekben bekövetkezett 25 százalékos beszakadása nyomán. A Fed által előszeretetten követett 5 év múlva számított 5 éves inflációs várakozások (5y-5y breakeven) olyan alacsony szintre süllyedtek, ahol az elmúlt 5 évben rendre mennyiségi lazítási bejelentést hoztak. A jövő héten lesz az év utolsó Fed ülése, de azt nem gondolják a Raiffeisennél, hogy a monetáris lazítás egyáltalán szóba jöhetne bármilyen formában. Sőt, elképzelhető, hogy előkészítvén a jövő évi kamatemelést (amit szeptemberre vár a piac) törlik a "huzamosabb ideig" jelzőt az alacsony kamatkörnyezetre vonatkozóan.
mfor.hu