A gazdálkodók nehezen tolerálják majd valószínűleg a természetvédelmi területek növekedésével, illetve a környezetbarát mezőgazdasági termeléssel együtt járó korlátozásokat is. Az uniós környezetvédelmi kibocsátási határértékek betartatása egyes területeken, ipari ágazatokban és tevékenységek során gondot okozhat: elsősorban a vegy- és gyógyszeriparban, de például a nagy tüzelőberendezéseknél, a veszélyes hulladék égetőknél, a száraz vegytisztítóknál és az autófényezésnél is többletkiadásokra lehet számolni. Lemaradhatnak a piaci versenyben azok a vállalatok, amelyek a környezet- és természetvédelmi innovatív képességük javítására nem helyeznek hangsúlyt és nem szereznek megfelelő mértékű támogatást.
A településeket közvetlenül érinti, hogy a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás érdekében ki kell alakítani a szervezett hulladékszállítást, a szelektív gyűjtést, illetve a települési szennyvizek elvezetését és kezelését. Az úgynevezett víz keretirányelv miatt 2010-ig a tagországoknak a vízi szolgáltatások területén be kell vezetniük a költségarányos díjakat, ami a lakosság széles rétegeit érintheti. Egyéb gondok adódhatnak a vízhasználat korlátozásából és a szennyező-források megszüntetésével együtt járó költségekből. A 2 ezer fős vagy annál nagyobb településeken az EU szennyvízirányelvének átvétele miatt szükségessé válik a közcsatornázás kiépítése és igénybevétele. Ennek következtében a lakosság nagy része köteles lesz megfizetni a csatornadíjat.
A környezetbiztonsági hasznok között a tanulmány a veszélyes üzemek biztonságának növelését említi, valamint azt, hogy a jogszabályok miatt a jelenlegi tagállamokból már kiszorult, szennyező technológiák nem kerülhetnek be az országba. Haszonnal jár majd a környezetorientált támogatási- és adórendszer kiépítése, a fenntartható fejlődés célkitűzéseivel összhangban álló gazdasági szerkezet kialakítása, a környezetvédelmi technológiák kutatása-fejlesztése, valamint a környezetbarát termékek és a környezetvédelmi ipar adta új piac is.
Megtérülő környezetvédelmi beruházások
Az európai uniós csatlakozással együtt járó környezetvédelmi kiadások 2020-ig bőven megtérülnek Magyarországon - állítja egy tanulmányában a tanácsadással foglalkozó Ecotec.