3p

Szakmai körökben egy ideje szó volt arról, hogy az kötelezővé tett élelmiszer-biztonsági, a HACCP bevezetése alól kapjanak mentességet a vendéglőt, közkonyhát működtető vállalkozások, intézmények.

Úgy tűnik az érintettek sikeresen lobbyztak, mivel haladékot kapott a vendéglátós szakma mintegy 50 ezer érintett vállalkozása a HACCP rendszer január elsejei bevezetése alól. Ennek oka. hogy a január 1-jei időpontot az érintett minisztériumok - a gazdasági, az egészségügyi és a földművelésügyi - a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kezdeményezésére az EU-csatlakozás időpontjára módosították.

A halasztásra a hivatlos indoklás szerint szükség volt, hiszen egyes adatok szerint a vendéglősök mintegy 80 százaléka még nem tudta üzletében bevezetni e rendszert. Ennek költsége egyébként igen változó, mert egy 50-60 vendég fogadására alkalmas, korszerű konyhával rendelkező egységben 300 ezer forint körüli összeg ráfordításával megteremthetők a feltételek, ám egy korszerűtlen üzletben, ahol a konyhai felszereléseket kellene lecserélni, a költség akár a 10 millió forintot is elérheti.

Ugyanakkor túlzott e téren a kormányzati igyekezet, hiszen egyrészt az EU-ban sem kötelező, csupán ajánlott a rendszer bevezetése, s ahol be is vezették a rendszert, ott sem alkalmazzák egységesen, így nem lehet pontosan tudni, mi is az elvárás. Másrészt pedig a HACCP bevezetése csupán a vendéglátásban nem elégséges, hiszen ezt a hatékonyság érdekében a termelőtől a fogyasztóig az egész folyamatban egységesen alkalmazni kellene. E nélkül - hiába tesznek bármit a vendéglősök - egy esetleges fertőzést nem lehet kizárni.

Az átállás nem lesz zökkenőmentes a kisszámú személyzettel dolgozó családi vállalkozásoknál a jelentős adminisztráció miatt. De a feltételek teljesítése függ attól, hogy a tulajdonosok korábban mennyire tudtak korszerű berendezéseket beszerezni. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az eredetileg is magántulajdonban lévő üzletekben jobb a helyzet, ám akik bérleményben kezdték az üzemeltetést, azoknak kevésbé jó a helyzetük. Itt ugyanis az érintettek jellemzően leromlott berendezéseket örököltek, s e téren a vendéglátóipar jövedelmezőségét és a bérleti díjak változását figyelembe véve jelentős fejlesztéseket nem hajtottak végre.

Kedvező irányú elmozdulást e téren az idén sem lehet várni, hiszen a bérleti joggal kapcsolatos változások - amely szerint a bérleti szerződést az önkormányzatok 2004. január 1-jétől minden következmény nélkül felmondhatják - érthető módon nem serkentik a vállalkozókat arra, hogy beruházzanak.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!