Az euró nem az adósságválság miatt esik, hanem pont azért, mert az adósságválságot extrém monetáris enyhítéssel kezeli a jegybank, és emiatt az Európában elérhető hozamok erős csökkenésben vannak - a devizapiac pedig a kötvénypiac/pénzpiac kiterjesztése, eredője. Habár az adósságválságot még nem sikerült legyűrni (és ahogy a dakoták már régen megmondták: ha mi nem győzzük le őt, ő győz le minket), de a két legveszélyeztetettebb ország, a spanyolok, és az olaszok pénzhez jutása - normális hozamszintek mellett - egyelőre megoldott. A spanyolok például 3-5% között tudnak kibocsátani állampapírt, az olaszok 4-7% között, s míg az utóbbi valóban túl magas, az előbbi fenntartható. Eközben a "jók", a hollandok, finnek, németek, osztrákok soha ilyen olcsón nem tudták adósságukat finanszírozni: 0-3% között van állampapírjaik éves hozama.
Az erőteljes monetáris lazítás, sok, olcsó hitel politikája folytatódik tehát az ECB-től, és ez nyomja le az eurót és áttételesen az európai állampapírhozamokat is. Európának pedig pont erre van szüksége: időre a fiskális unió kidolgozásához, miközben az euró olcsóbbá válik, tehát exportjuk fellendülhet. A helyzet tehát továbbra is komoly, de egyáltalán nem reménytelen a kontinensen. Nagy növekedés nem lesz, sőt továbbra is recesszió valószínű, de a világnak - és Európának - már az is fellélegzés, ha nem fertőz és nem mélyül a válság.
Az európai tőzsdék határozatlanok, kivételt képez a kevésbé érintett német és svájci index, amely kifejezetten erős (utóbbi 5 hónapos csúcson!), és jól tartja magát USA is, aki az elmúlt 5 hónapban részvényt vett, szinte kivétel nélkül nyerőben van, és ez a rossz hírek áradása közepette igen komoly eredmény. Egyelőre tehát optimistán tekintek ezekre a tőzsdékre.
A tőzsdék mellett még érdekes az olaj piaca is: rendkívül erős. Különösen figyelembe véve a dollár szárnyalását impresszív az, amit látunk. Ha igazam van abban, hogy a gazdaságot illetően inkább megnyugvás lesz az első negyedévben, akkor az olaj még akár igen sokat is emelkedhet (ha eközben tovább esik az euró, és itt marad a forint, akkor ez könnyen hozhat akár 500ft-os dízelárat is a hazai kutaknál)
Eközben Magyarországon komoly pánik van: bankbetétek biztonságáról, államcsődről pletykál a lakosság. Ilyenkor, ilyen rossz hangulatban lehet olcsón vásárolni, és ha nem lesz magyar államcsőd (szerintem nem lesz, ok mindenesetre nincs rá, de természetesen elő lehet idézni bármely országban, így nálunk is), akkor valószínű, hogy aki 10% feletti hozamoknál vesz magyar kötvényeket az nem fog rosszul járni. A 10% feletti hozamokat a magyar állam nem tudja kitermelni, ezek a szintek hosszú távon nem fenntarthatóak, tehát ezek vagy lejjebb mennek, vagy nagy baj lesz. Én továbbra is úgy vélem, hogy a hazai devizás vállalati és államkötvények a legjobb hozam-kockázat arányúak, habár, ahogy korábban írtam, a kormány-IMF szappanoperában még valószínűleg lesznek érdekes fordulatok (igaz, hogy most Leonció éppen összeborulóban van Isaurával, de ne vegyünk mérget arra, hogy ez így is marad).