4p

Számtalan pályázat lát napvilágot a következő években, melyek részben a kis- és középvállalkozásokat célozza meg. A pályázatokon - a kiírásokban rögzített körből - bárki indulhat, van ugyanakkor néhány szempont, amely mégis kizáró ok lehet, az alábbiakban ezeket foglaljuk össze.

Több mint 100 milliárd forint befektetését teszik lehetővé hazánkban azok a pályázati kiírások, amelyeket technológiafejlesztésre és a hátrányos helyzetű kistérségekben megvalósuló munkahelyteremtő beruházásokra ír ki a kormány több mint 30 milliárd forint értékben január végén és február elején. A támogatásokban várhatóan mintegy 3000, elsősorban kis- és közepes méretű vállalkozás részesülhet ebben a pályázati körben.

A következő hónapoktól folyamatosan látnak napvilágot az uniós forrásokat elosztó Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív program keretében megjelenő pályázatok. Mint az a források allokálásával foglalkozó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megfogalmazta, ezeknek a felhívásoknak két fő célja van, egyrészt, hogy hozzájáruljanak a gazdasági növekedéshez (jellemzően KKV-knak juttatott technológiafejlesztési támogatásokon keresztül), illetve hogy javítsák a foglalkoztatási helyzetét a hátrányos helyzetű kistérségekben, munkahelyteremtő beruházások segítségével.

Tudni kell ugyanakkor a pályázatokról, hogy nem "ingyenpénzt" oszt a hivatal, a kiírásokon ugyanis azok a gazdasági szervezetek vehetnek részt, melyek 60-75 százalék közötti önrészt fel tudnak mutatni. Az önrész mértéke elsősorban attól függ, hogy az ország mely területén kívánják megvalósítani a pályázatban foglalt célokat (minél fejletlenebb területen annál alacsonyabb az elvárt önrész).

A kiírások során az NFÜ a magyar gazdaság növekedéséhez folyamatos hozzájárulást vár a pályázóktól, ennek érdekében a technológiai fejlesztések hatását minden nyertes cégnek megfelelő mértékű árbevételnövekedéssel kell tudnia igazolni. Ennek elmaradása esetén a pénzt (mint egy hitelt) kamatostól kell visszafizetni.

Minden olyan vállalkozás jogosult pályázni, amely a meghatározott hátrányos helyzetű területeken hajtja végre a beruházást, függetlenül magyarországi bejegyzése helyétől.

Fontos megemlíteni, hogy a pályázatok során általános elv, hogy nem nyújtható támogatás annak a cégnek, amelyik csőd-, felszámolási, vagy végelszámolási eljárás alatt áll, amely három évre visszamenőleg valamely támogatási feltételt nem teljesítette, illetve lejárt köztartozása van.

A pályázatok során a kiírók preferált kört is megjelölnek, ez ÚMFT esetében rászorult térségek és a kisvállalkozások. A fejlesztési szervek szerint a hátrányos helyzetű térségekben kisebb az elvárt önrész (míg Budapesten és Pest megyében 75 százalék, addig a hátrányos helyzetű térségekben 60 százalék). Az NFÜ szerint nem támogatják a legfejlettebb, legjobb helyzetben lévő cégeket a kicsik kárára, így például a budapesti és pest megyei nagyvállalatok nem pályázhatnak a mostani kiírásokban.

Menedzsment Fórum 

Az oldalakon megjelenő információk, ajánlatok, meghatározások és leírások kizárólag a tájékoztatás célját szolgálják, azok semmilyen körülmények között nem minősülnek a CIB Bank Zrt. Ptk. 211.§-a szerinti ajánlattételének vagy pénzügyi tanácsainak. Az oldal működtetője, karbantartója és technikai kivitelezője az Origo Zrt., ezért a CIB Bank Zrt. semmilyen felelősséget nem vállal az oldalon elhelyezett információk esetleges hiányosságai, pontatlanságai és az esetleges elírások miatt. Az oldalakon elhelyezett információk felhasználására kizárólag a felhasználó saját felelősségére kerülhet sor. A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi a CIB Bank Zrt. hivatalos véleményét az adott kérdésekben. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!