Ezekben a napokban, amikor a lakosság nagy része szenved a rendkívüli melegtől, aki teheti, vízhez menekül. Ezt a fogyasztóvédelem is szem előtt tartja, éppen ezért három régió fogyasztóvédelmi felügyelősége a rendelkezésre álló valamennyi ellenőrével a Balaton északi és déli partján végez kiemelt koncentrált vizsgálatot. Többek között Hévíz környékén és más gyógyhelyeken található büféket veszik górcső alá.
Mi a helyzet a több mint ezer ellenőrzött egységben?
A június közepétől tartó akció során az ellenőrzött üzletek 78 százalékában állapítottak meg hiányosságot, legnagyobb arányban a melegkonyhás üzletekben és büfékben fordultak elő szabálytalanságok. 162 helyen találtak lejárt minőség-megőrzési idejű terméket a felügyelők, 234 egységben a fagylaltértékesítés szabályait sértették meg, amely miatt mintegy 400 kilogramm fagylalt forgalmazását kellett megtiltani. Eddig 103 esetben 37 millió forintos fogyasztóvédelmi bírság és 140 esetben - mintegy 10 millió forint értékben - minőségvédelmi bírság került kiszabásra.
Az idén a legnagyobb arányban a strandok és wellness helyek vendéglátó objektumait keresik fel a felügyelők. Az ellenőrzéseket általában próbavásárlással kezdik, felmérve a fogyasztóvédelem általános helyzetét (az egyértelmű ártájékoztatás megléte, mérés, számolás, pénzvisszaadás pontossága, számla, nyugtaadás megtörténte), a kategóriába sorolást, annak betartását (amely tartalmazza például az italok hűtési kötelezettségét).
Az ellenőrzés kiterjed az áruk eredetének vizsgálatára, a nyersanyagok és késztermék előírt hőmérsékletű tárolásának megállapítására, áll a lapunkhoz eljuttatott közleményben. Szigorúan ellenőrzik a fagylaltok forgalmazási szabályainak megtartását, az előírt hőmérsékletű tárolást, a fagylaltkönyv, illetőleg fagylaltforgalmi napló vezetését.
A felügyelők alaposan ellenőrzik a nyersanyagok minőség-megőrzési idejét is, hiszen lejárt alapanyagból tilos bármilyen vendéglátó terméket előállítani.