Minden negyedik európai és amerikai attól tart, hogy Európa a jelenleginél is jobban háttérbe szorul. Arra a kérdésre, hogy húsz év múlva milyen lesz az európai-amerikai viszony, a "barátságos, de érzékelhető rivalizálással, ahogyan ma is" válasz volt a leggyakoribb. A kijelentéssel a nyugat-európaiak 49 százaléka, az amerikaiak 43 százaléka, a közép-európaiak 42 százaléka, azon belül a magyarok 38 százaléka értett egyet. A viszony romlásával minden ötödik európai és ugyanannyi amerikai válaszadó számol, és ugyanekkora volt azok aránya is, akik a kapcsolatok javulásában bíznak.
Az EU szervezetének jövőjét illetően a válaszadók legnagyobb része mindenütt úgy vélte, hogy napirenden maradnak a hatalmi harcok Brüsszel és a tagországok kormányai között, és alapvető, alkotmányos változások nem lesznek a közösségben. Egyedül Magyarországon volt az a többségi vélemény, hogy két évtized múlva az EU az Egyesült Államokhoz hasonló államszövetség lesz.
Minket várnak leginkább az EU-ba
Magyarország EU-tagságát a nyugat-európai közvélemény közel kétharmada támogatja - állapította meg a GfK csoport brüsszeli székhelyű Ad Hoc Worldwide kutató intézetének "Európa jövője" című vizsgálata.