3p

A mai sikeres gazdaságokban nem csak a termékek, szolgáltatások minősége vált versenytényezővé, hanem általában a minőségszemléletű szervezeti kultúra is. Az ISO 9000:2001 folyamatszemlélete nagy figyelmet fordít minden olyan előre látható esemény szabályozására, amely veszélyeztetheti a folyamatokat, a termékek, a szolgáltatások minőségét.

1. A humán stratégiában a minőség fejlesztésére vonatkozó jövőkép és cselekvési program kidolgozása.

2. A meghatározó munkakörökben, illetve folyamatokban a terhelések elemzése, program kidolgozása a terhelések csökkentésére A megfelelés biztosításához részben munkaerő fejlesztési, részben folyamatokat racionalizáló programokkal tudjuk tartósan a megfelelést biztosítani.

3. A munkaköri követelmények meghatározása, a megfelelés értékelése legalább a meghatározó munkakörökben dolgozók körében.

4. Személyzetfejlesztési programok, akciók kidolgozása a megfelelés biztosításához.

5. A teljesítményértékelés során kapjanak nagyobb hangsúlyt a minőség tényezői.

6. A minőségi problémák elemzésénél vegyük figyelembe az emberi tényező szempontjait is.

7. A kompenzációs rendszerek kialakításánál vegyük figyelembe az egyén, illetve a munkacsoport szerepét a minőség befolyásolásában.

8. Olyan szervezeti kultúra fejlesztési akciókat indítsunk, amelyek biztosítják a minőségszemlélet széles körben való elterjedését.

9. Tegyük lehetővé a részvételt a minőség folyamatos fejlesztésébe minden, a megfelelő minőség kialakításában érintett részére.


Lábjegyzetek

(1) Dr. Izsó Lajos: Munkabiztonság, kockázatelemzés. Budapest, 2001. Kézirat
(2) Az ISO 9001:2001 folyamatszemléletű megközelítése jobban ráirányíthatja a figyelmet a termékek, szolgáltatások előállításának folyamatában az emberi tényezőkre. Ennek következtében a minőségirányítási rendszerben nem hagyható figyelmen kívül a munkatevékenység, a munkaeszközök, a munkakörülmények, a dolgozó ember meglévő kompetenciái, a munkavégzésre képessége, állapota közötti kölcsönhatás elemzését, értékelését, a minőségre gyakorolt hatásuk feltárását.
(3) Az ISO 9001:2001 szabvány 6.2. pontja foglakozik az emberi erőforrás követelményeivel. A szabvány szerint ismerni kell a munkatevékenység elvégzéséhez szükséges felkészültség követelményeit, a munkatársakat fel kell készíteni megfelelő oktatás, képzés, készség és gyakorlat alapján arra, hogy ezen követelményeknek megfeleljenek. A munkatársak felkészítésénél az is legyen szempont, hogy mindenki egyénileg is ismerje szerepét, fontosságát a minőségcélok elérésében.


A cikk előzménye

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!