2p

Minden szakértő biztosra veszi, hogy az amerikai jegybank kihasználja utolsó lehetőségét, és a gazdaság élénkítése érdekében tovább csökkenti a már így is rekordmélységben lévő 1,25 százalékon álló kamatokat. A kérdés csak az, mennyivel?

A Fed vezetői ma kezdik meg nyílt piaci ülésüket, ahol a kamatokról is döntenek. Szakemberek szerint nem magának a kamatvágásnak, hanem az azt kísérő értékelésnek lehet komoly hatása a konjunkturális kilátásokra: a Fednek a defláció kivédése érdekében világossá kell tennie, hogy hosszabb távon alacsonyan kívánja tartani a hitelfelvétel költségét.

A negyed és a fél százalékpontos kamatvágásra is elkészítették az elemzők a teóriáikat, azután, hogy 2001 óta ez lesz a 14 kamatcsökkentés egyhuzamban. A 25 bázispont mellett szól, hogy kevésbé drasztikus, és nincs végső megoldás íze, ami az egyébként is alacsony szint mellett fontos pszichológiai tényező vélik egyes elemzők. Az 50 bázispont mellett szól, hogy a defláció elleni üzenetet még egyértelműbbé tenné Alan Greenspan, az amerikai monetáris politika irányítója.

A Fed lépése ugyanakkor kényszerhelyzetbe hozhatja az Európai Központi Bankot is. Amennyiben az EKB nem akarja, hogy az euró tovább erősödjék, veszélyeztetve az EU minimális gazdasági növekedését, akkor szintén kamatot kell vágni. Ez azonban nem könnyű, hiszen több szakember, így Ernst Welteke, az EKB kormányzó tanácsának tagja szerint nem tud további lépéseket tenni az EU jegybankja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!