A megkérdezettek harminc százaléka felelt úgy, hogy háztartásának életszínvonala jobb, mint 1989-ben, olvasható a felmérésben, amelyet az EBRD-nek az oroszországi Kazányban tartott, most kezdődő idei közgyűlése alkalmából hoztak nyilvánosságra.
Arra a kérdésre, hogy jobb-e demokráciában és piacgazdaságban élni, a megkérdezettek 36 százaléka felelt igennel, húsz százaléka azt mondta, hogy mindegy, további tíz százaléka ma is előnyben részesítené azt, amit a kérdezők önkényuralomnak és tervgazdaságnak neveztek. Az utóbbi csoportban többségben vannak az idősek, a szegények és a munkanélküliek. (A többiek "nem tudom"-mal feleltek a kérdésre).
A korrupció kezelhetetlen probléma, és az emberek ma kevésbé bíznak másokban és a kormányzatban, mint az 1989 előtti időszakban, ez a vizsgálat egy másik megállapítása. Az általános bizalomra vonatkozó kérdésre hatvan százalék felelt igennel 1989 előtti időkre vonatkozóan, és harminc százalék felelt igennel a jelenre nézve.
Különösen rossz a közérzet az életszínvonal miatt az átalakulás előttihez viszonyítva a volt Jugoszláviában történt. A jövőbe tekintve kevésbé rossz a felfogás. Arra kérdésre, vajon a ma születő gyermekek jobban élnek-e majd, mint a megkérdezett saját nemzedéke, a megkérdezettek 54 százaléka válaszolt igennel, és 24 százaléka nemmel.