Ha és amikor a háború hamar véget ér, amire számítok, természetesen amerikai győzelemmel, ami jó, akkor az amerikai és a világgazdaság visszatér a rendes kerékvágásba - mondta Köhler a Dow Jones hírügynökségnek.
Úgy vélte, a háború vége nem fogja megoldani a világ minden gazdasági problémáját, de a világgazdaság az idén minden bizonnyal 3 százalékot kissé meghaladó ütemben fog bővülni átlagosan. A növekedés megszűnhet, ha a háború még hónapokig tartana, és a részvénypiacok összeomlanának, de - mint mondta - az események ilyen lidérces egybeesése nem valószínű.
Köhler azt mondta, hogy az amerikai gazdaságot támogatja a termelékenység gyors növekedése, és nagyon sok tőke vár a partvonalon jobb időkre, befektetésre, az Egyesült Államok egyhamar mégsem számíthat afféle sebes növekedési ütemre, mint a kilencvenes évek második felében. - Szerényebb ütemre kell készülni, körülbelül 2 százalékos GDP-növekedésre az idén az Egyesült Államokban - mondta.
Figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok folyómérleghiánya túl nagy, több mint a GDP 5 százaléka, és ennek hirtelen kiigazítása megrázhatja a devizapiacokat, feltornászhatja a piaci kamatokat, gyengítve a gazdasági növekedést szerte a világon. Most a legfontosabb, amit az amerikai kormány tehet a folyómérleghiány növekedése ellen, az, ha kordában tartja a költségvetési hiányt - mondta Köhler. Az amerikai költségvetés hiánya még kezelhető az amerikai gazdaság mostani gyengesége közepette, de kormánynak formális tervet kell készítenie a kiadások megfékezésére és a deficit felszámolására néhány éven belül - fejtegette.
Köhler megjegyezte, hogy Európában és Japánban a növekedés erősen támaszkodik az amerikai gazdaság fejleményeire, de a bizalom növeléséhez Európában és Japánban is sokat lehet tenni: szerkezeti reformokra van szükség. Köhler szerint nem baj, ha recessziós időkben az államháztartások hiánya meghaladja az euróövezetben a GDP 3 százalékát, csak pontos kilátással kell rendelkezni a hiánycsökkentésre. Japánban a központi banknak inflációscél-követő pénzügypolitikát kellene bevezetnie.
Köhler megemlítette, hogy az IMF-et még senki sem kérte részvételre az iraki újjáépítésben. Az újjáépítést hátráltathatja a nemzetközi vita, hogy ki igazgassa a háború utáni Irakot, de "szerencsére az IMF kimarad" ebből a vitából - mondta az IMF vezérigazgatója.
Nem vár recessziót az IMF
A világgazdaság bizonyára nem süllyed recesszióba most, hogy az iraki háború várhatóan heteken belül befejeződik - véli a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Horst Köhler.