Egy washingtoni független környezetvédelmi kutatóközpont felmérést végzett az üzletekben kapható naptejek hatékonyságáról és egészségügyi hatásairól. 783 terméket vizsgáltak, melynek csupán a 16 százalékát, 128-at találtak teljesen megfelelőnek, tehát olyannak, amely védelmet nyújt, mind UV-A, mind az UV-B (ultraibolya) sugárzás ellen, ugyanakkor nem tartalmaz egészségre kockázatot jelentő anyagot. A többi termékből 37 használatát kifejezetten kerülendőnek javasolják.
Hegyi szerint a vizsgálat eredményeit Magyarországon is komolyan kell venni. A naptejet elméletileg a bőrrák megelőzésére használják, de az amerikai felmérés szerint a kutatók által bevizsgált termékek 84 százaléka vagy nem megfelelően véd a napsugárzás káros hatásai ellen vagy pedig egészségügyi kockázatot jelent.
A termékek 12 százaléka nem véd az UV-A sugárzás ellen; a termékek 54 százaléka hamarabb lebomlott, azaz nem védett addig, ameddig azt a címke állította. Számos termék tartalmazott olyan vegyi anyagokat, melyek egészségügyi hatásaival kapcsolatosan kételyek merültek fel. Több hatóanyag a bőrön át felszívódva közvetlenül bekerül a vérbe, és károsíthatja a szervezetet.
Érdemes lenne Magyarországon és uniós szinten is elvégezni egy ilyen vizsgálatot, és az eredményeiről a legszélesebb nyilvánosságot tájékoztatni. A magyar képviselő reméli, hogy még a nyári szezon kezdete előtt választ kap kérdésére.