2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn egyeztetnek az érintett magyar hatóságok a gabonának az egész Európai Unióban problémát jelentő fuzárium-toxin szennyezettségéről.

A magyar hatóságok még a tavaszi Kikelet II. fogyasztóvédelmi akciósorozat keretében kezdték meg négy dél-alföldi megyében a gabonatermékek fokozott vizsgálatát, miután Szegeden egy újságírói bejelentés nyomán fuzáriummal szennyezett termékeket találtak. Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (MÉBiH) főigazgatója az MTI-kérdésére elmondta: jövő hét hétfőn szűk körű tanácskozás során vitatják meg az érintett hatóságok a fuzáriumfertőzés ügyét. 

A főigazgató kiemelte: a hivatalnak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal együttműködésben elvégzett kockázatbecslése szerint a teljes lakosság megközelítőleg 5 százalékát érintheti a megengedettnél magasabb mértékű fuzárium-toxin szennyezettség.

Szeitzné Szabó Mária szerint a "probléma jelen van", a felmérések szerint nem magyar jelenség, mivel mind az Európai Unió, mind a WHO foglalkozik a szennyezéssel. Úgy vélte: megoldást csak az jelenthetne, ha a teljes élelmiszerláncban betartanák azokat az intézkedéseket, amelyek segítenek megakadályozni a fuzáriumgomba fertőzés kialakulását. 

A gabonafélékben megtelepedő fuzáriumgomba mérgezése veszélyes a terhes anyákra, a kisgyermekekre, valamint az állatokra is. A szennyeződések akár az immunrendszer legyengülését, esetleg rákot és serdülési elváltozásokat is okozhatnak. "A magyar mezőgazdaság szakmai köreiben közismert, hogy a magyar búzán, főleg aszályos időjárás, esetén, nincs fuzárium-fertőzés" - mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az MTI megkeresésére. Hozzátette: ez a betegség csapadékos években terjed. Természetesen lehet ellene védekezni, és ezt eddig is megtették a gazdálkodók - mondta.

A GOSZ is támogatja a magyar búza jó hírnevének megőrzése érdekében, hogy szigorúbban kell megvizsgálni a most divatossá váló teljes kiőrlésű és biogabona termékek fuzárium-toxin tartalmát. Ugyanakkor kategorikusan elutasítja a GOSZ azokat a próbálkozásokat, amelyek, ha akaratlanul is, a magyar gabona lejáratását okozhatják - emelte ki Vancsura József.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!