3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Mfor Mesél a múlt című sorozatában ezúttal kis segítséget adunk az ókori gazdaság kedvelőinek. Az alábbi silabusz abban segít, hogy az antik mértékegységekből mi és mennyit tesz az SI rendszerben. Tesszük mindezt azért, mert a neten annyiféle verzió kering, hogy azok között immár a hozzáértők is elvesznek. Természetesen igyekszünk nem nagyon megkínozni olvasóinkat...

A rómaiaknál a legkisebb hosszmérték a digitus  (ujj) volt – ez ma 18,48 milliméternek felelne meg. Ez egyben a pes (láb) tizenhatod része. Négy digitus tett ki egy palmust (tenyér) ami 73,94 milliméter. Tizenhat digitus tett ki négy palmus-t – azaz egy pest – utóbbi 295,74 milliméter volt. Húsz digitus (ujj) az öt tenyér – ez valamiért önálló nevet kapott, s lett egy palmipes („tenyérláb”), amelynek hossza 369,6 milliméter. A huszonnégy ujj (azaz hat palmus/tenyér) lett egy cubitus (azaz könyök), amely az SI rendszerben 443,52 milliméterre adódna.

Nyolcvan ujj (digitus) adja a római métert, azaz az egy passus-t (lépést – 1478,4 milliméter). Ha valaki soknak találná, gondoljon a régiek észjárására: egy lépés akkoriban egy jobb-bal párt jelentett.) Ezer passus tett ki egy mille passus-t (azaz mérföldet) – 1478,4 métert.

A területmértékek sokkal egyszerűbbek lesznek, így arra kérjük olvasóinkat, ha eddig eljutottak, ne lapozzanak tovább addig, amíg ezen is át nem rágják magukat. Gondoljanak továbbá arra, ha kinyomtatják és betanulják egy-két részletét, bizton számíthatnak a barátok és kollégák ámuló, elismerő tekintetére.

Egy pes quadratus (négyzetláb) 874,621476 négyzetcentiméter, azaz 0,0874 négyzetméter. Száz pes quadratus tett ki egy decempeda quadrata-t (amit nagyjából egy földmérőrúd-négyzetnek lehet fordítani), s ez 8,7462 négyzetméter volt. A mérce amúgy tíz láb hosszú – 2957,4 milliméter, azaz csaknem három méter – volt. De hívták a decempeda quadrata-t egy scripulumnak is, amely ebben az esetben mint térmérték egy római hold (iugerum) 288-ad részeként szerepelt.

3600 pes quadratus (négyzetláb) harminchat scripulum, azaz egy clima volt – mindezt ma úgy mondanánk 314,64 négyzetméter. A clima amúgy egy olyan négyszöget jelentett, amelynek minden oldala hatvan láb, azaz a iugerum nyolcad része vagy 36 scripulum.

14 400 pes quadratus 144 scripulumot ért, azaz egy actus-t (1258,56 négyzetméter). Az actus ebben az esetben akkora térmérték, amennyit egy pár marhával egy nap alatt fel lehet szántani. Az actus quadratus egy jugerum fele – azaz acnua.

Egy – talán még a középiskolai tananyagból emlékünkben élő – római hold, iugerum (288 scripulum, azaz 28.800 pes quadratus) 2517,12 négyzetméter volt, ami az SI-ben 0,2517 hektárnak felel meg. Egy heredium (szó szerint ősi jószág) 57 600 pes quadratus, azaz 576 scripulum volt – mi inkább használjuk rá az 5034,24 négyzetmétert.

Ha nagyon okosnak akarunk föltűnni, s még bírjuk szusszal, utóbbit átszámolhatjuk katasztrális holdra: ebből egy 1600 négyszögöl, 0,575464 hektár azaz 5754,64 négyzetméter. Mivel egy ősi birtok (mint fentebb látható: heredium) 5034,24 négyzetméter, könnyedén kiszámolható, hogy ez – nos, mennyi katasztrális hold?

Aki megfejti, egy üveg bort kap ajándékba – de csak akkor, ha még azt is elárulja, hogy egy hektár hány pes quadratus?

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!