5p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal folytatjuk az egykori tőzsdecikkek és -szabályok bemutatását. Ezúttal azt elevenítjük fel, mennyi részvényt lehetett egyszerre adni-venni, milyen formában vesztegették a külföldről érkezett fekete masszát, illetve mely aranypénzek forogtak a parketten. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

Üzlet arannyal,  olajjal, szalonnával... (Mfor-illusztráció)

A kőolajat hordóban (barell) száz kilogramm tisztasúlyban, húsz százalék göngysúlymegtérítéssel, hordóstul, ingyen tömeg nélkül adták-vették. A hordónak jó karban lévőnek, szorosan abroncsoltnak, hüvelykujjig megtöltve és szállításra alkalmasnak kellett lennie. Határidős ügyletnél egy hordó kőolaj átlagos tisztasúlyául 145 kilogrammot vettek alapul.

Kőolaj tartálykocsikban

A tőzsde parkettjén csak olyan anyag foroghatott, amelyet bel- vagy külföldön, osztrák, orosz, amerikai vagy román nyersolajból finomítottak, nem gyúlékony, jól ég, nem sűrűsödik be és színét tekintve a "standard white" típusnak felelt meg. A kőolaj fajsúlyát a tőzsde vezetése által elfogadott hiteles sűrűségmérő és hőmérő segítségével határozták meg.

"Minőségbeli fogyatkozásokra" vonatkozó vitás esetekben a Magyar Királyi Chemiai Intézet vagy a Központi Vegykísérleti Állomás, illetve az érdekelt felek megállapodása alapján felkért külföldi elemzőintézet volt hivatott dönteni.

Fontos megjegyezni, hogy a börze szabályai szerint az azonnal eladott kőolajat Budapesten az ügylet létrejöttétől számított második hétköznapon kellett leszállítani és átvenni. Hasonló feltételekkel a fővároson kívülre akkor tekintették tisztességesnek a "boltot", ha a hordókat legkésőbb három hétköznapon belül eljuttatták egy szállítócéghez. A göngyöleg természetesen térítés nélkül a vevő tulajdona lett, s azt az eladó nem volt köteles visszavenni.

Az 1910-es évek elején a kőolajat tartálykocsikban is árulták: egy-egy adag tisztasúlya alatt mintegy tíz tonnás mennyiséget értettek. A mozgó "raktárat" az eladó saját költségén töltötte fel, s pénzt sem kérhetett használatáért. A vevőnek ellenben negyvennyolc órán belül le kellett csapolnia az anyagot, s az itt keletkező költségek is őt terhelték.

Részvények pakkokban

Eleink a börzén alaposan körbeírták azt is, melyik részvényből mennyi cserélhetett gazdát egy-egy kötés keretében. Az Első Magyar Általános Biztosító Rt. És a Pesti Hazai Első Takarékpénztár Rt. részvényeiből akár darabonként is lehetett venni, ám például az Athenaeum, a Concordia Gőzmalom, az Első Magyar Részvény-serfőzde, a Ganz-féle Vasöntöde, vagy a Popper Lipót Faipari Rt.-k papírjait már ötös csomókban kellett parkettre bocsátani.

A Belvárosi Takarékpénztár, a Franklin-társulat, a Gróf Eszterházy Géza-féle Cognak-gyár, a Salgótarjáni Kőszénbánya, a Kis-Sebesi Gránitbányák és a Magyar Asphalt részvénytársaságok már tízes pakkokban forogtak.

Húsz darabot lehetett felajánlani az orosz államkötvényekből, ötvenet a Bazilika, valamint a Magyar és az Olasz Vöröskereszt Sorsjegyeiből, iletve a Pesti Első Hazai Takarékpénztár Egyesület nyereményszelvényeiből. Százas csomókban pedig a Jó Szív Egyesület és az Erzsébet Sanatorium sorsjegyeit „szabadott” vesztegetni.

Veretes arany

A régi tőzsdén nagy mennyiségben cseréltek gazdát az aranyérmék is. Ezek darabonként mentek a parkettre. Ha az egyes példányok jó állapotban voltak, s ha egy-két tizedgrammal kevesebbet nyomtak a kelleténél, az eladónak a súlyhiányt nem kellett pótolni.

Az "aranyoknak" magyar királyi vagy osztrák császári veretűeknek kellett lenniük. A daraboknak a folyó év, illetve a következő esztendő számát kellet viselniük, s ezer apró lapka együttes súlya legalább 3.487 grammot nyomott.

Az osztrák-magyar nyolc forintos és húsz frankos darabok, vagy az ezekkel megegyező értékű, a Latin Pénzegyezménybe fölvett aranypénzek fél darabonként is foroghattak. Átlyukasztott, illetve súlyukban mesterségesen megcsonkított példányok még ezüstpénzben sem voltak szállíthatóak.

A külföldi pénzeknél egy tőzsdei kötést képzett ötszáz darab bármilyen aranyérme, ötezer német márka, kétezer-ötszáz papír rubel, ötezer frank, lei, líra és szerb ezüst dinár. Az "érczpénzeket" zacskóban adták át, s egy-egy tasak egy-egy tőzsdei kontraktust ért. Az orosz fizetőeszközből ötrubelesnél kisebbet nem fogadtak el.

Csak kandisznóból ne...

S zárásként álljon itt egy hajdan jellegzetesen Kelet-európai, s közte természetesen magyar termék; jelesül a szalonna, amit száz kilogrammonként kínáltak.

A börzeszabályok gondoskodtak arról, hogy kandisznóból származó áru ne kerülhessen a piacra, valamint arról is intézkedés történt, hogy a "légen szárított" jelző alatt pörzsölt belföldi szalonnát kell érteni. Az átadás előtt az eladó pedig köteles volt az anyagot a sórészek eltávolítása végett kétszer leveretni vagy lesöpörtetni...

Lázin Miklós András


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!