(by Hamecz István. Megnyugtatóbb lenne, ha ő vezetné a nemzetgazdasági minisztériumot, láthatóan tökéletesen megérti Magyarország jelenlegi legfontosabb problémáját, ellentétben a mostani vezetéssel)
***
A következő Japánról szóló cikkben nincs érdekesség, de egyetértek vele. Emberemlékezet óta az első külkereskedelmi mérleg hiánnyal zárt a japán gazdaság, ami felveti, hogy még a görögöknél is eladósodottabb országban hamarosan kicsúcsosodnak az elmúlt évek szőnyeg alá söpört bajai:
//www.marketwatch.com/story/japans-endgame-nears-2012-01-24?link=MW_TD
ez meg magáról a hiányról:
//www.marketwatch.com/story/japan-posts-first-annual-trade-deficit-since-1980-2012-01-24-2032350
Egyébként egészen elképesztő, hogy a 90 ezer milliárd jenes japán költségvetéshez csak 45 ezer milliárd bevétel tartozik, a többit hitelből finanszírozzák. Ha 4-5%-ra (olasz szintre) emelkednének Japán kamatai, akkor az ÖSSZES bevételük kamatfizetésre menne el. A helyzet egyértelműen fenntarthatatlan, de a jegybankok egyre inkább unortodox hozzáállása miatt elképzelhetőnek, sőt egyre valószínűbbnek tartom, hogy a BoJ nem fogja engedni a hozamok felrobbanását, hanem extrém monetáris enyhítésbe, közvetlen jegybanki finanszírozásba fog kezdeni majd, ami persze valószínűleg a jen súlyos értékvesztéséhez fog vezetni.
***
Kiváló Apple negyedév, ontják a pénzt. De az érdekes nem is ez, hanem, hogy az 1999/2000-es Nasdaq buborék után 10 évnek kellett eltelnie, hogy a tech-részvények piacán értelmes, sőt olcsó árazások legyenek. Ma a tech-szektor olyan gigászait lehet megvenni 8-10-es P/E ráta mellett, mint a Microsoft, az Intel vagy akár az Apple. Egy kipukkadt buborék után az érték kialakulása nagyon-nagyon hosszú időt vehet igénybe:
//bigcharts.marketwatch.com/quickchart/quickchart.asp?symb=nasdaq&insttype=&freq=2&show=&time=20