3p

Elismerően szól a magyar gazdaság 2002. évi növekedésről és az infláció csökkenéséről az IMF Magyarországról készített összegzése, ugyanakkor kritikával illeti a versenyképességet rontó gyors béremeléseket, a forint erősödését, valamint a fellazult fiskális politikát.

A költségvetést illetően a dokumentum rámutat, hogy mind belföldön, mind külföldön komoly kihívásokkal kell szembenézni. A bérek okozta feszültség továbbra is nyilvánvaló és a forintsáv elleni spekulációs támadás után a 2003. év végi inflációs cél aligha tartható fenn, - misszió véleménye szerint az infláció 5 százalék felett lesz decemberben. A bizottság felhívja a figyelmet, hogy a fizetési mérleg deficitjét csökkenteni kell, ami szintén megkívánja a költségvetési hiány mérséklését. Ennek ellenére, még szigorú fiskális politikát feltételezve is, a külgazdasági deficitek az idén várhatóan emelkednek, tükrözve Magyarország fő kereskedelmi partnereinek gyenge konjunktúráját, a magas olajárakat, és a magas reálárfolyam késleltetett hatását.

Az IMF-küldöttség ennek megfelelően határozottan támogatja a kormány deficit-céljait, amelyek többek között előírják, hogy 2005-ig az államháztartás hiányának 3 százalék alá kell süllyednie. Az idei költségvetési előirányzatok betartása egyszersmind az első lépés lehet a közép távú költségvetési kiigazítás irányába. A 2003. évi folyó kiadások a GDP arányában számítva elmaradnak az előző éviektől, de fennáll a túlköltekezés veszélye a szubvenciók, a nyugdíjak és más szociális kiadások terén. A költségvetés bevételi előirányzata összességében ésszerű, de kockázatot jelent, hogy a feltételezettnél esetleg alacsonyabb lesz a gazdasági növekedés és a személyi jövedelemadó- és tb-járulék-bevétel elmarad a tervezettől - írja a jelentés.

Megfontolás tárgyát képezi egy hároméves költségvetési kiadási plafon, és ezen belül a főbb költségvetési elemek kiadási limitjeinek megszabása. A bizottság véleménye szerint ezeket a kiadási limiteket a parlamentnek is jóvá kellene hagynia.

Az IMF-misszió jelentésében üdvözli a privatizáció és az energiaszektor liberalizálása terén a közelmúltban hozott politikai döntéseket. Magyarország eddig is kitűnő eredményeket mutatott fel a privatizációban, és a közelmúltban hozott döntések beteljesítik ezt a folyamatot. Az IMF-küldöttség támogatja, hogy a privatizációs bevételeket ne használják fel a fiskális költekezés növelésére.

A dokumentum helyesli a kormány lépéseit, hogy a gázárak jelenlegi közvetett szubvencióját célzott szubvencióval váltsa fel, de megjegyzi, hogy Magyarországnak még meglehetősen hosszú utat kell megtennie, míg a gázárakat a világpiaci árakhoz igazítja.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!