Az Ecostat összefoglalója szerint a nagyvállalatok rövidtávú gazdasági várakozásai kiegyensúlyozott működési feltételeket jeleznek. A mutató kilenc hónapra visszatekintve 50-55 százalék között ingadozott, a 2002 második félévét jellemző csökkenő tendencia egyelőre stabilizálódni látszik. A nagyvállalati kör a működési feltételek és az értékesítési lehetőségek szerény mértékű javulásával számol 2003-ban.
A februárban feljegyzettel gyakorlatilag megegyező mértékű, 44,3 százalékos volt márciusban az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe. A kkv-szektor optimistább lett az idei növekedési esélyekkel kapcsolatban, inflációs várakozásai pedig javultak.
A kis- és középvállalati szektor fél éves előrejelzése szerint a nemzetgazdaság kilátásai valamivel kedvezőbbek saját cégük lehetőségeinél. A hazai gazdaság dinamizálódása a világgazdasági konjunktúra ez évre feltételezett élénkülése és az uniós csatlakozás közelgő időpontja miatt valószínű. A válaszadók szerint a vállalkozások működési feltételeinek javításában a kedvező külső körülmények némi fáziskéséssel, érzékelhetően a jövő évben jelentkeznek majd.
A kkv-szektor megítélése szerint idén a fogyasztói árak átlagos növekedése 6,1 százalék lesz. A decemberi rátával kapcsolatban javultak a várakozások, a februárban jelzett 6,2 százalékkal szemben ugyanis ma már 5,1 százalékra teszik az évvégi áremelkedés ütemét. A kis- és középvállalkozások 2003-ban szerény, átlagosan 3,3 százalékos áremelést terveznek, és továbbra sem kíván árat emelni a cégek egyharmada.
Pesszimistább nagyvállalatok
A legnagyobb magyarországi vállalatok fél éves üzleti várakozásait jelző Top-100 konjunktúra index 52 százalék volt márciusban, 2 százalékponttal csökkent az előző havihoz képest - derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből.