Amikor a magánnyugdíjpénztárak vagyonát elkobozták, akkor azt mondták, hogy aki akar, maradhat a magánrendszerben, de azzal kell szembenéznie, hogy a 24%-os munkaadói nyugdíjjárulékot nem kapja meg, az az összeg majd az állami nyugdíjrendszerbe kerül, de a befizetők azután semmiféle ellenszolgáltatásra nem jogosultak. A saját, magánpénztári számlájára, amiből nyugdíját kapni fogja, a munkavállalói 10%-nyi járulék kerül, az kerül befektetésre, abból lesz nyugdíja. Nagyjából 100 000 ember még így is vállalta, hogy a magánpénztári rendszerben marad - különböző okokból. Ezek közül nyilván az egyik volt, hogy nem bíztak az állami nyugdíjakban és azt gondolták, hogy saját maguknak takarítanak meg, és a saját megtakarításaikból fognak nyugdíjaskorukban megélni. Ezt egyetlen intézkedéssel sikerült felülírni.
Matolcsy bejelentette, hogy a 10%-os járulék a továbbiakban is (ugyanis "ideiglenesen" - mint anno a hazánkban állomásozó orosz csapatok - eddig is oda folyt be, de a törvény szerint csak 2011.december 31-ig) az államkasszába, ebbe a feneketlen Leviátánba fog befolyni, és a magánpénztári tagok semmit nem látnak belőle. Mit jelent ez? Ha az intézkedés fennmarad, akkor a magánpénztári tagok semmiféle befizetést nem juttatnak a magánpénztárukba, azaz ott semmiféle friss pénz nem gyűlik fel majd (azon kívül ami már esetleg most is ott van), és ez azt jelenti, hogy ezeknek az embereknek öregkorukban nem lesz nyugdíjuk - hiszen amit megtakarítanak, azt mind elveszi az állam. Bizonyára ezt a döntést is komoly modellezés és ökonometriai számítások előzték meg...
Persze a csúcs az egészben a bejelentés cinikus módja: "További 48 milliárdot hoz a költségvetésnek az , hogy a magánnyugdíjpénztári rendszerben maradó pénztártagok a további befizetésüket az állami kasszába fizetik be. Ez a kormánydöntés azt jelenti, hogy a 10 százalékos munkavállalói járulékot 2012 januárjától az állami kasszába kell fizetni. "Ez egy átirányítást jelent" - mondta a miniszter."
Másik mai téma: Bankszövetség-kormány megállapodás
Eltekintve attól az apróságtól, hogy a miniszter mind számszakilag mind tartalmában mást jelentett be, mint ami a megállapodásban van, úgy tűnik, hogy sikerült valamiféle könnyítést kidolgozni, de nem arról van szó, hogy a 180-as CHFHUF feletti részt átvállalja a kormány és a bankok, hanem arról, hogy a tőketörlesztés 180 feletti része gyűjtőszámlán gyűlik, amit majd pár év múlva ki kell fizetni, míg a kamattörlesztés 180 feletti részét valóban átvállalják 50-50 arányban. Az ezt választók számára pár évig valóban az effektív fizetendő összeget a 180-as CHF fogja jelenteni, de 5 év múlva a gyűjtőszámlán nagyobb összegű új tartozásuk fog jelentkezni: pl egy 5. évében tartó eredetileg 15 éves 50 000 CHF-es hitelnél (ez mondjuk 8 millió forint volt felvételekor) a jelenlegi állapot fennmaradása esetén lesz kb. plusz egymillió forint tartozás.
A 90 napnál többet késő, fizetni nem tudók hitelét pedig forintosítják, nagyjából effektíve 180-190-es CHFHUF árfolyamon.
Mit jelent ez? Nagyjából éves 40-40 mrd többletköltség a bankrendszernek és az államnak, de mivel a bankok részben csökkenthetik ezzel a bankadójukat, ezért a bankrendszert ez nem terheli meg igazán, nem lesz túl sok többletköltségük vele, az állam adósságát viszont növelni fogja. Összességében nem tűnik átütő erejű lépésnek, de arra elég lehet, hogy a magyar középosztály némi lélegzethez (vagy ahogy a háború előtt írták, és ahogy nekem sokkal jobban tetszik: lélekzethez) jusson.