Ifjabb Zlinszky János, a szentendrei központú intézmény külügyi főtanácsadója elmondta, hogy a integráció után a magyarországi és a többi közép-kelet-európai ország euro-régiói tanácsadásra szorulnak majd ahhoz, hogy környezetvédelmi, tájgazdálkodási fejlesztéseikhez elnyerjenek közösségi pénzforrásokat.
A szakember az MTI-nek nyilatkozva példaként említette, hogy minden régiónak el kell készítenie átfogó regionális fejlesztési tervét, beleértve a terv stratégiai környezeti hatásvizsgálatát, mielőtt pályázhatna Brüsszelben. A főtanácsadó jelezte, a 15 országban irodát fenntartó non-profit REC az unió ISPA és SAPARD előcsatlakozási alapjainak megpályázására már nyújtott segítséget a régió több országában, igaz Magyarországon még nem.
A környezetvédelem menedzselésére 1990-ben létrehozott szervezet főleg környezetre vonatkozó információszolgáltatást, továbbképzést, kutatásokat és tanácsadást végez, továbbá segíti az állami jogalkotást, a civil szervezetek tevékenységét, valamint közreműködik az üzleti élet és a környezetvédelem kapcsolatának megteremtésében. Ifjabb Zlinszky János utalt arra, hogy a REC a következő években átalakul, ugyanis az újonnan csatlakozott EU-tagországok területén a szervezet tevékenységét a fejlett ipari országok egyre kevésbé finanszírozzák majd.
A jövőben az új, közép-kelet-európai EU-tagországoknak maguknak kell megteremteniük a feltételeket ahhoz, hogy a REC menedzselhesse a térség környezetvédelmét - fűzte hozzá. Beszámolt arról, hogy a szervezet fennállása óta összesen 61 millió euróval támogatta a környezetvédelmet, tavaly pedig mintegy 10 millió euróból gazdálkodott. A finanszírozók köre évről-évre változik, tavaly a támogatás egyharmadát az Európai Unió, egyötödét Japán, 7 százalékát az Amerikai Egyesült Államok, a fennmaradó hányadot pedig számos egyéb fejlett ország állta.
A szakértő jelezte, hogy az idei költségvetés várhatóan a tavalyi szintjét eléri, ám pontos adatok még nem állnak rendelkezésre. A REC magyarországi központjában az utóbbi 13 évben mintegy 350 fiatal szakember továbbképzését szervezte meg, több mint 100 kiadványt publikált és létrejött egy szakkönyvtár is. A szervezet információs honlapját évente 2,3 millióan látogatják, a telefonos tanácsadást pedig 500-an veszik igénybe. A REC magyarországi központi irodájában mintegy 100 dolgozó, a többi 14 regionális irodában összesen további 100 alkalmazott tevékenykedik.
Regionális Környezetvédelmi Központ az uniós támogatások fogadására
Az Európai Unió környezetvédelemre fordítható támogatásainak lehívásában segítené az új tagállamok régióit a Kelet-közép-európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) a bővítés után.