3p

Magyarországon 2013-ban rekordösszegű, 118 milliárd forint támogatást fizettek ki innovációra, kutatás-fejlesztésre - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkár kedden, sajtótájékoztatón Budapesten.

Hozzátette: a tavalyi kutatás-fejlesztésre, innovációra kifizetett támogatáson belül az uniós forrás 86 milliárd forintot tett ki Gazdaságfejlesztési Operatív Programban (GOP), 10 milliárdot a Közép-Magyarország Operatív Programban (KMOP), míg hazai forrásból 22 milliárdot folyósítottak.

Cséfalvay Zoltán kiemelte: minőségi fordulat következett be, 2010 óta folyamatosan növekszik a kutatás-fejlesztés és az innováció finanszírozása. 2012-ben a GDP 1,29 százalékát fordították erre a célra, 2013-ban ez az arány várhatóan magasabb lesz a gazdasági növekedés miatt, szemben a 2009-es, a gazdasági visszaesés idején tapasztalt 1,17 százalékkal.

Az államtitkár utalt arra, hogy 2013-ban a kutatás-fejlesztésre és innovációra megítélt, de még teljesen ki nem fizetett támogatások meghaladták a 211 milliárd forintot, ezen belül a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban 146,9 milliárd forintot, az innovációs alapból 64,6 milliárd forintot tett ki a támogatás.

A támogatások közül kiemelte az államtitkár a jelentős vállalati kutatások segítését, ennek keretében 8,5 milliárd forintot ítéltek meg 11 vállalati kutatóhelynek. A versenyképességi és kiválósági szerződés keretében a vállalatok és egyetemek integrált kutatás-fejlesztésére 8 vállalat és 6 egyetem 19 milliárd forint támogatást nyert el, ami 73 százalékos támogatásintenzitásnak felel meg. A nemzeti agykutatási programban összesen 12 milliárd forint áll rendelkezésre, 6,4 milliárd forintot ítéltek meg akadémia-ipari kapcsolatok fejlesztésére, és 5,6 milliárd forintot az agyelszívás visszafordítására.

Az akkreditált inkubátorok programban 4 intézmény nyert 2,1 milliárd forint támogatást, a program sikerességét látva az idén az első negyedévben ismét meghirdetik ezt a pályázatot - mondta az államtitkár.

Magyarország 2014 és 2020 között 706 milliárd forintot szán a kutatás-fejlesztés, és innováció támogatására, ami mintegy duplája a 2007-2013. évi keretnek. A 706 milliárd forinton belül mintegy 140 milliárd forint lehet a visszatérítendő támogatás, ami a 2020 utáni időszakban is az ország rendelkezésre áll majd - ismertette az államtitkár.

Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: a kutatás-fejlesztés és az innováció hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon egyre inkább a hozzáadott értékű termelés bővüljön, és teljesíthetőnek tartotta, hogy Magyarország 2020-ra a GDP-je 1,8 százalékát fordítsa erre a célra az uniós vállalásnak megfelelően.

Az MTI-nek az államtitkár elmondta: az Európai Unió 7-es kutatási keretprogramjában a magyar cégek 260 millió eurót nyertek, az új tagállamok közül Magyarországról volt a legtöbb pályázó, európai szinten pedig a 16. legtöbb forrást tudták megszerezni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!