A továbbiakban arról is szólt, hogy előrejelzésük szerint egy elhúzódó iraki háború kedvezőtlen hatást gyakorolhat a világgazdaságra és akár lefelé módosíthatja az idei évre előre jelzett 3,6 százalékos magyar növekedési adatot is.
Emlékeztetett: a gazdaságkutatók 2003-ra jelentős világgazdasági konjunktúrát várnak, ám a hosszú háború és az annak nyomán kialakuló 30 dollár feletti olajár jelentősen visszavetheti a fejlődést. Ebben a helyzetben a magyar gazdaság kilátásai is romlanak, hiszen a GDP 60 százaléka az exportból származik - mondta. A szakember helyeselte Járai Zsigmondnak a tervét, hogy amennyiben az Európai Központi Bank csökkenti az irányadó kamatot, az MNB is hasonlóan jár el.
Ugyanakkor úgy vélekedett: ha az infláció a nyár folyamán a várakozásokhoz képest felfelé módosul, a jegybankelnök újra kamatemelést helyez majd kilátásba. A Pénzügykutató prognózisa szerint egyébként az év második félévben 50 bázispontos kamatemelés várható, ugyanakkor az év végére a forint árfolyama a jelenlegi 247 euróról 240 euróra csökken - mondta Petschnig Mária Zita.
Rövidtávon nem okoz drámai változást a magyar gazdaságban a csatlakozás
Petschnig Mária Zita szerint a magyar gazdaságban nem okoz az első időben drámai változást az uniós integráció, azonban 2007 és 2013 között már komoly fejlődéssel számolhat az ország.