3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A gyorsvészjelző rendszerén (RASFF) keresztül érkező riasztások száma ugyan némileg csökkent a tavalyi évben, ám így is 2874 bejelentést regisztráltak az érintett szervek. A hazánkat érintő ügyekben többnyire a külföldi termelők és élelmiszeripari cégek voltak a vétkesek, áll a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal közleményében.

Az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsvészjelző rendszerén (RASFF) keresztül 2006-ban 2874 új bejelentés, ezen belül 912 riasztás és 1962 tájékoztatás érkezett, közölte a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal. Ez mintegy kilenc százalékos csökkenést jelent az előző, 2005. évihez képest. A bejelentések 96 százaléka élelmiszerekre vonatkozott, míg takarmányokkal kapcsolatos bejelentések számának aránya 4 százalékot tett ki. Az esetek 45 százaléka az EU határán történő visszautasítás. Ezekben az esetekben a nem biztonságos import élelmiszer vagy takarmány nem került be az EU területére.

Az élelmiszer-eredetű bejelentések leggyakoribb oka a kémiai szennyezettség, azaz a természetes eredetű méreganyagok, adalékanyagok, nehézfémek, kioldódó anyagok, ipari szennyezőanyagok, állatgyógyászati készítmények- és növényvédő szer maradékok (1007 eset, 35 százalék), a megengedettnél magasabb mikotoxin-szint (874 eset, 30 százalék), valamint kórokozó okozta mikrobiológiai szennyezettség (293 eset, 10 százalék) volt 2006-ban.

88 magyar vonatkozású esetet jegyeztek fel

2006-ban összesen 88 magyar vonatkozású esetben (61 riasztás és 27 tájékoztatás) intézkedtek a hazai élelmiszer-ellenőrző hatóságok a magyar RASFF Csoport koordinációjában, ez közel azonos a 2005. évi esetszámmal (84). A magyar vonatkozású ügyekben szereplő termékek nagyobb részét más tagországban vagy harmadik országban állították elő, és Magyarországon értékesítették, vagy kísérelték meg értékesíteni.

Leggyakrabban a kifogásoltságot növényvédő szer maradékok (6 eset), illegális kereskedelem, illetve jelöléshamisítás (6 eset), mikotoxin (6 eset) és fizikai szennyeződés (elhalt rovarok, ürülék 5 eset) okozta.

Az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsvészjelző rendszerében (RASFF) az Unió, illetve az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagországai (Norvégia, Lichtenstein és Izland) azokat az élelmiszer eredetű eseményeket jelentik, amikor egy exportált élelmiszer vagy takarmány egészségi kockázatot jelenthet. A rendszeren kerülnek továbbításra az egyéb élelmiszer-biztonsági szempontból értékes információk, az egyes partnerországok, a Bizottság és az Állategészségügyi és Élelmiszer Hatóság (FVO) számára is.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!