Sólyom László az oktatás fontosságát is kiemelte köszöntő beszédében, fontosnak nevezve az olvasás és a szövegértés drámai romlásának megállítását a fiatalok körében. Hangsúlyozta, hogy minden szükséges forrást a tanításra kell áldozni.
A tapasztalatok szerint az innovatív cégeket kevésbé érinti a jelenlegi gazdasági válság, sőt, sokuk profitálni is tudott belőle. A köztársasági elnök szerint mindenképpen fejlesztésekkel kell és érdemes reagálni a krízishelyzetre, ezért némileg elszomorító, hogy a 2008. évi Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatra minden eddiginél kevesebb munka érkezett. Az elismerést tizenhetedik éve ítélik oda az arra érdemes vállalkozásoknak, s az eddigi legrosszabb évben is háromszor annyi pályázat futott be, mint az idei határidőre - a legjobban pedig ötször annyi.
A 2009. február 10-i határidőre 21 pályázat érkezett be a Magyar Innovációs Alapítvány titkárságára. A kiírás feltételeinek mindegyik beadott munka megfelelt.
Fúrókalapács vitte a prímet
A zsűri - szakértők bevonásával - három szempont szerint pontozta a pályázatokat – mondta el az eseményen Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, a zsűri elnöke. Szempont volt a fejlesztés eredetisége, azaz mennyire innovatív a pályázat. Figyelembe vették ezenkívül a 2008-ban a fejlesztés nyomán a pályázónál elért többleteredményt vagy többletárbevételt, valamint a társadalmi hasznosságot is.
Vitát és értékelést követően, kilenc innovációt kiválasztva, a bírálóbizottság a három értékelési szempont szerint titkos szavazással rangsorolta a pályázatokat. Ennek eredményeképpen a zsűri úgy döntött, hogy a 2008. évi Magyar Innovációs Nagydíjban a Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. által kifejlesztett és gyártott UNEO-t, az első lítiumionos fúrókalapácsot részesíti.
Összesen nyolcan kaptak innovációs díjat
A zsűri a titkos szavazással kialakult sorrend és az egyes innovációs díjakat felajánló intézmények képviselőinek véleményét figyelembe véve egyéb díjakat is odaítélt. Ipari Innovációs Díjat kapott például az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. fejlesztése, és környezetvédelmi valamint szervezési innovációs díjban részesült az Electrolux Lehet Kft. A Károly Róbert Főiskola Fleischmann Rudolf Kutatóintézete a Magyar Szabadalmi Hivatal 2008. évi Innovációs Díját zsebelhette be az őszi árpa nemesítésével kapcsolatos fejlesztéssel.
Agrár Innovációs Díjat kapott az IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt., Technológiai Innovációs Díjat nyert el az IND Kft., a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara díját pedig az EPCOS Elektronikai Alkatrész Kft. vihette haza.
A bírálóbizottság kiemelt elismerésben részesítette a CycloLab Ciklodextrin Kutató-fejlesző Laboratórium Kft. és a Kőolajvezetéképítő Zrt. innovációs teljesítményét.
Tízmilliárdot kerestek a fejlesztéseken
Molnár Károly elmondta, hogy a 21 innovációs teljesítmény révén a megvalósító vállalkozások összesen több mint tízmilliárd forintnyi többleteredményt értek el, melynek jelentős hányada exportból származik. A megtakarítások, az árcsökkentő hatás, a környezetvédelmi szempontok érvényesülése és más tényezők nyomán további több mint hatmilliárd forintnyi társadalmi haszon keletkezett.
A legtöbb pályázat (19 százalék) a közlekedés és logisztika területéről érkezett, de a gépipar, az elektronika, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar terén is sok újítás történt. Az innovációk anyagi forrásai nagyrészt (62 százalék) saját tőkéből származtak, 19 százalék minisztériumi, újabb 19 százalék pedig külföldi forrásból érkezett - tette hozzá a miniszter.
Fokasz Oresztész