4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén 26 fővel, jövő évben pedig újabb 150-nel bővül a szeptembertől Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság néven működő Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség. A szervezetet a jövőben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium irányítja. Mfor.hu tudósítás.

Több ellenőr, keményebb felllépés

Keményebb fellépésre számíthatnak a jövőben azok, akik megtévesztik vagy csak nem kellően tájékoztatják a fogyasztókat, derült ki a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség hétfői munkaértekezletén. Wittich Tamás főigazgató ünnepi napként aposztrofálta, hogy szeptember 1-től új fejezet kezdődik a mindössze 16 évre visszatekintő hazai fogyasztóvédelemben, s a főfelügyelőség a jövőben Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságként folytatja tevékenységét.

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a főfelügyelőség és a regionális fogyasztóvédelmi felügyelőségek integrálódnak, és a Lamperth Mónika által vezetett Szociális és Munkaügyi Minisztérium irányítása alá kerülnek. A jövőben minden régióban hatósági és jogi osztály alakul, s bővülni fog a hivatal jelenlegi létszáma is - idén újabb 26, jövőre pedig 150 fővel, így 2008-ban már 512 munkatárs dolgozik majd a fogyasztók érdekeinek védelmében.

A végső cél a 611-es létszám elérése, tudtuk meg a főigazgatótól, aki egységes szankció- és bírságoláspolitikát ígért, s nagyobb szerepet szán a jövőben a nyilvánosságnak is. Így például feketelistán fogják közzé tenni a súlyos és visszatérő jogszabálysértők nevét.

Mivel azonban hazánkban összesen tizenegy hatóságnak van fogyasztóvédelmi jogosítványa, így kérdéses, hogy a jelenlegi összevonással - amely nem érint minden szervet - valóban javul-e a hatékonyság.

Januártól keményebb szankciók várhatók

Arról, hogy milyen szankcióbeli változásokra lehet számítani, még nem sok derült ki, mivel erről az Igazságügyi és Rendészeti-, valamint a Pénzügyminisztériummal is egyeztetni kell. Lamperth Mónika szeptember végéig várja a javaslatokat, amelyek gyorsított formában kerülnének a kormány elé, hogy a nagyobb létszámhoz keményebb következmények társulhassanak január 1-jétől.

A miniszter azt kérte a hivatal dolgozóitól, hogy - a pénzügyi szolgáltatások mellett - az energiapolitikai szolgáltatásokra, valamint a megszokottól eltérő kereskedelmi formákra is fordítsanak fokozott figyelmet. Lamperth Mónika arra is ígéretet tett, hogy az olyan több hatóság közös munkáját igénylő ügyekben, mint a néhány hete kirobbant guargumi-ügy, a jövőben gyorsabban fognak eljárni.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kitért arra, hogy az utóbbi 10-12 évben hibás úton járt a kormány. Az állami hatóságok leépítése és megszüntetése helyett azok megerősítésére van szükség, mivel erős civil társadalom hiányában csak így érhető el a közös normák betartása és betartatása. A 2007-2013-as harmadik középtávú fogyasztóvédelmi stratégiában ugyan a fogyasztóvédelmi hatóság létrehozása mellett a másik két pillért a civil szervek erősítése és a társadalom fogyasztóvédelmi tudatosítása jelenti, ezek markánsabbá válásáig az államra hárul nagyobb feladat.

Megijedtek a kereskedők a zéró toleranciától

A miniszterelnök szerint a kormánypolitika fő irányától eltérő hatósági létszámbővítéstől átláthatóbb, hatékonyabb munkát remélnek. A keményebb szankciókkal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc megemlítette a számlaadás elmulasztását, valamint az ismételt mulasztással járó üzletbezárást - utalva arra, hogy "aki nem ad számlát, az valamennyiünket meglop."

A korábban meghirdetett zéró toleranciával kapcsolatban Wittich Tamás elmondta: a miniszterelnök szavait a nyugtaadási fegyelem látványos javulása követte, bár az idegenforgalmi razziáknál így is hetven százalék felett volt a "kifogásolási arány".

2007 első félévében egyébként mintegy 846 millió forint bírságot szabtak ki, amely hetvenmillió forinttal magasabb, mint a 2006. évi azonos időszakban kiszabott. A tavalyi esztendőben pedig összesen mintegy 1,6 milliárd forint értékben állapított meg bírságot a főfelügyelőség.

Az utóbbi hetek fogyasztóvédelmi eseményeivel kapcsolatban több kérdésben is jó hírrel szolgált a vezető. A Mattel cég termékeit hazánkban több mint 380 játékforgalmazónál ellenőrizték, s ezidáig problémás termékre nem akadtak.

Megnyugodhatnak a bébielőkék miatt aggódok is: az Ausztriában, Németországban, valamint Svájcban betiltott termék hazánkban forgalomba sem került. Az új-zélandi szennyezett pizsamák híre sem kerülte el Magyarországot. Ez ügyben is mintavételezett a felügyelőség, ám hibás termékre nem bukkantak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!