A begyűjtött anyag döntő többsége csomagolási hulladék volt, a teljes mennyiség begyűjtése 8,3 milliárd forintba került a múlt évben - tette hozzá Viszkei György igazgatósági tag.
A Recomplex Kezelést Koordináló Szervezetek Egyesülését 2010-ben hozta létre a begyűjtéssel foglalkozó nyolc cég, amelyek hét típusú hulladékot - csomagolási-, gyógyszer-, növényvédőszer-, elektronikai-, akkumulátor és elem, valamint gumi hulladék - gyűjtenek be. Az országban egy év alatt 4,6 millió tonna hulladék keletkezik összesen.
Az egyesülés tagjai közül az Öko-Pannon Nonprofit Kft. foglalkozik a csomagolási hulladékok begyűjtésével, ebből tavaly 334 ezer tonnát vett vissza. Az uniós kötelezettség a keletkező mennyiség 56 százalékának a begyűjtése, a tény 61 százalék volt. A társaság 5,3 millió embert ér el a szelektív gyűjtő helyeivel, a gyűjtőpontokra évi 54 ezer tonna hulladékot helyeznek el.
A Körkoor Nonprofit Kft. gyűjti vissza a gumiabroncsokat, ebből 2.260 tonnát vett vissza 2010-ben. Ennek háromnegyedét az újrafutózó cégek vásárolták meg.
Jelentőseb mennyiség - 24 ezer tonna - kerül visszagyűjtésre még elektronikus hulladékból, itt a hasznosítási arány 85 százalék.
A Recomplex versenyt hirdetett a tagjaival kapcsolatban álló mintegy 4 ezer cégeknek, a cél az, hogy azok - létszámarányosan - minél több hulladékot gyűjtsenek össze, és adjanak tovább.
MTI