2p

Újra új cégek alapításán dolgozhatunk – érvel Mark Jensen, a Deloitte & Touche kockázati tőke szolgáltatások országos igazgatója. Legalább ennyire biztos azonban, hogy az alapok mind több pénzt és energiát fordítanak már meglévő befektetés-állományaik kezelésére.

Kevesebb a kockázati tőke, mint a konjunktúra idején, igaz, hogy most kevesebben is versenyeznek érte – állapítja meg a Deloitte & Touche Technológia, Média és Telekommunikációs csoportjának aktuális kiadványa. Azok a kockázati befektetők, akik átélik, hogy jelenlegi érdekeltségeik lassan tönkremennek, nem akarnak ismét veszíteni. Ráadásul, ha a dot-com cégek virágzásánál távolabbra tekintünk a múltba, láthatjuk, hogy a tőke nem is olyan ritka madár, hiszen a 2002-es kockázati befektetések összege megegyezik az 1998-aséval. A 2002-es év a teljes befektetési összeget tekintve, valójában a történelem ötödik legjobb éve volt.

A kockázatitőke alapok mind több pénzt és energiát fordítanak már meglévő befektetésállományaik kezelésére. Mark Jensen, a Deloitte & Touche kockázati tőke szolgáltatások országos igazgatója szerint a befektetési ciklusnak ez a fázisa a végéhez közeledik. Amikor a piac hanyatlani kezdett, a legfontosabb dolog volt a portfoliókkal törődni.

Az 1999-ben kezdeti kockázati finanszírozásban részesült cégek 22 százaléka, a 2000-ben ily módon támogatott vállalkozások 18 százaléka 2002 szeptemberéig kiszorult az üzleti életből. A megelőző hét évben alakult cégek átlag 15 százaléka ment tönkre 2002 szeptemberéig. Most a ciklus következő fázisába léptünk, s újra új cégek alapításán dolgozhatunk – érvel Mark Jensen.

A kockázati tőkebefektetők nem törekednek minden áron új cégek támogatására. A Deloitte & Touche legfrissebb, 2003. januári felmérése szerint a válaszadók körülbelül kétharmada nem látta valószínűnek, hogy a közeljövőben jelentősen változik a portfolióikban lévő cégeikre fordított idő mennyisége. A válaszadók 60 százaléka azonban elképzelhetőnek tartja, hogy a következő 12 hónap során egy szemléletében megújuló cégbe invesztáljon, háromnegyedük szerint pedig a mai feltételek kedvezőek a technológiai vállalkozók, vagy a kockázati tőkebefektetők számára.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!