2p

Az Európai Unió belső felzárkóztatási pénzalapjai az EU közös költségvetésének elkülönített támogatási keretei, céljuk segíteni a tagországok jóléti szintjének egységesebbé válását, a gazdasági különbségek eltűnését az egyes térségek között.

A bővítéssel kapcsolatos uniós reformgondolkodás idején kérdésessé vált, hogy a négy országot támogató kohéziós alap egyáltalán fennmarad-e, hiszen a hatálya alá eső országok közül három - Írország, Spanyolország és Portugália - esetében a múlt évtized végére lényegében már elérte célját, amikor ezek 1999. január 1-jén alapító tagként csatlakoztak a Pénzügyi és Gazdasági Unióhoz (EMU). Görögország 2002-ben csatlakozott hozzájuk. Ellenkező irányú érv volt viszont, hogy ez a pénzforrás segíthet majd az új tagok felzárkóztatásában és EMU-tagságának megalapozásában is. Végül az alap maradt, sőt keretét növelték.

A strukturális alap keretéből - az 1999-es berlini csúcstalálkozó döntéseinek értelmében - 2006-ig összesen 138,45 milliárd eurót azok a térségek kapnak, amelyek gazdasági jövedelme (GDP) kevesebb, mint az EU-átlag 75 százaléka. 24,8 milliárd euró a nehéz helyzetben lévő régiók felzárkóztatására fordítható, míg 25,5 milliárd munkahelyteremtő programokra. A fennmaradó mintegy 7 milliárd dollárt arra fordítják, hogy a központi segélytől a reform miatt eleső térségeknek átmeneti támogatást nyújtsanak megnövekvő terheik enyhítésére. A strukturális alap esetében az 1999-ben jóváhagyott reform célja az volt, hogy a támogatás célirányosabbá váljon, az elmaradottabb régiók és a támogatást kiemelkedően jól felhasználók több segítséget kapjanak, és összességében ne nőjön az alapra fordított EU-kiadás. A reformtól azt várják, hogy - bár csökken a támogatott területek száma - a folyósított segélyek hatása nagyobb lesz.

Az EU 2006-ig belépő új tagjai a belső támogatási alapokból ebben az időszakban kimaradnak, de felzárkózásukat külön pénzkeretből segítik. 2006-ig mintegy 58 milliárd eurót az EU kizárólag a keleti bővítésre különített el. Az EU-nak mindazonáltal várhatóan újabb reformra lesz szüksége ahhoz, hogy a költségvetés szinten tartása mellett az évtized második felében hatékonyan és erőteljesen támogatni tudja a szegényebb kelet-európai tagállamok felzárkóztatását.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!