A paksi atomerőmű villamos energia termelése 2009-ben 15.427 GWh volt, 4,1 százalékkal több, mint az előző évben. Az árbevétel ennél nagyobb arányban, 9,2 százalékkal haladta meg az előző évit és 154,1 milliárd forint volt. A Pakson előállított áram ára 10,67 forint volt kilowattonként, 5 százalékkal több mint 2008-ban. A négy paksi blokk átlagosan névleges teljesítőképességének 89,32 százalékán futott a múlt évben. A korábbi munkaerő racionalizálás véget ért, tavaly már némileg nőtt a dolgozói létszám. Ez a tendencia folytatódik, de jelentős munkaerő felvételre csak akkor lehet számítani, amikor elkezdődik a tervezett új blokkok építése, mondta Süli János.
A két új – egyenként ezer-ezerkétszáz megawattos blokk – felépítése a mostani számítások szerint kétezer milliárd forintba kerül. A Magyar Villamos Művek és a Paksi Atomerőmű Zrt. együtt van olyan erős és hitelképes, hogy ezt egy szakmai befektetővel közösen finanszírozni tudja, fogalmazott Süli János.
A parlament kikötése, hogy az új blokkok legalább 51 százalékban állami tulajdonban legyenek. Ám a mostani elképzelések szerint ez az arány akár a 75 százalékot is elérhetnék - tett hozzá Mittler István, a paksi atomerőmű kommunikációs igazgatója. Az idei évről Süli János azt mondta, hogy az üzemidő hosszabbításhoz szükséges engedélykérelmet 2011 decemberében kell az benyújtani a hatósághoz.
A termelési eredményeket a karbantartási napok csökkentésével szeretnék tovább növelni addig a határig, amíg az semmilyen veszélyt nem jelent a biztonságra. A legfontosabb ugyanis – húzta alá a vezérigazgató -, hogy a négy meglévő paksi blokk biztonságosan és gazdaságosan működjön, hiszen ez teremti meg az anyagi és erkölcsi alapját az erőmű stratégiai terveinek.
MTI/Menedzsment Fórum