4p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a gyomor örömeinek és kínjainak világában kalandozunk. Írásunkból kiderül, mi volt a leütés vagy a lámpás. Olvasható emellett egy kis fröccs történet, és megismertetjük a dobostorta eredetét is.

Kulináris örömök (Mfor-montázs)

Végy fél demizson erős kávét, egy font cukrot, egy üveg konyakot és fél palack portói óbort. Az egészet öntsd egybe, főzd föl majd melegen tálald – szól egy régi magyar recept. A hajdani összeállító e nedűt a sokat mondó Leütés néven tárgyalja – vélhetően azért, mert hatása leginkább erre a mozdulatra utalt.

Gyertyás borocskák

Eleink a kisfröccs helyett gyakorta tréfát írtak az étlapra. A fordított és deci tele nevű itóka a hosszúlépést, míg a mafla fél-fél liter bor és víz keverékét takarta – a csattos (SIC!!!) pedig ugyan ezt jelentette, csak szódával. A lámpás egy liter borocska és fél liter víz vegyüléke volt, aki pedig korsójába csak egy pohárnyi – azaz három deciliter – nedűt óhajtott, az vágást kért a kellertől, azaz a pincértől. A Krúdy-fröccs anyagát kilenc deciliter bor és egy deci szóda alkotta. Állítólag régen is alig akadt olyan ember, aki ezt egy hajtásra kit tudta volna inni.

A Harmath Judit és Gundel Imre által jegyzett A vendéglátás emlékei című könyv szerint a miskolci Avas pincéiben a nemes itókákat a világításul használt viaszrudak fogyása alapján rangsorolták: e szerint volt egy-, fél-, negyed- és tized gyertyás bor – értve alatta, hogy fogyasztója ennyi idő alatt került az asztal alá.

Borlap

Kommer Ferenc 1885-dik évi borlapján egy liter két esztendős asztali nedű fél, míg negyed liter Tokaji Esszencia húsz forintot kóstált. A Ritzben 1913-ban egy liter bor másfél-három, míg egy XIX. század végén palackozott francia pezsgő harmincöt korona volt - a tokaji aszúért pedig negyven koronát kellett letenni az asztalra.

A háború után, a gazdasági világválság utolsó esztendejében az előkelő fővárosi szállókban egy üveg sör egy-kettő, hét deci bor kettő-négy, három cent félévszázados Courvoisier konyak 3,60 és egy 1921-ben palackozott francia pezsgő negyvenhat pengőbe került.

Dobos úr sütije

Dobos Cs. József, a róla elnevezett torta alkotójának soha nem volt cukrászdája. A jeles férfiú 1878-ban nyitotta meg első csemegekereskedését a mai Kecskeméti utca 10-12. szám alatt álló ház helyén. Itt a gyarmatáruk mellett saját készítésű cikkeket is kínált, de kétszáz főig elvállalta házi ünnepségek szervezését és rendezését is. A saját nevét viselő sütit az 1885-ös országos kiállításra alkotta - olyan sikerrel, hogy egy esztendő múlva már külföldre is szállított belőle. Az eredeti receptet 1906-ban a fővárosra hagyta, ám azt egy megvesztegetett hivatalnok azt eladta egy külföldi cukrásznak. Dobos a háború után tönkrement, majd 1924 őszén viszonylag szegényen halt meg.

Luxus és bukás

Horváth Nándor a békebeli Budapest egyik ismert csemegekereskedője volt. A jeles férfiú saját nevének kezdőbetűiből alkotta meg a HÁEN logót. A háború után Horváth, érezve a visszaesést, megpróbált előre menekülni: 1929-ben a Váci utcában megnyitotta Háen-szobát. A terem berendezését Schmidt Miksa, a neves műbútorgyáros készítette el: az ebédlőasztalok mindegyikén más-más festmény mosolygott a vendégekre.

A luxust jól jelzi, hogy a parketta négyzetmétere ötszáz pengőbe került, az evőeszközöket pedig arannyal és ezüsttel futtatták be. Az időjelző óra sem volt olcsó: ötezer dollárba került. Horváth két és fél évig bírta szusszal – utána tönkrement.

Zárásként pedig álljon itt egy vidámabb történet; az 1926-ban rendezett budapesti szállodás kongresszus Vigadóbeli fogadásán nyolcszáz embernek terítettek. Mivel az intézmény konyhája ekkora sereglethez szerénynek bizonyult, egyes fogásokat máshol készítettek el és szállítottak ide. A hazai vendéglátók arra is kényesen ügyeltek, nehogy a sokféle helyről és országból érkezett látogatók megsértődjenek: a Corvina kódexlapra nyomott menülapot latinul írták, de a fogások nevei a borítón franciául és magyarul is szerepeltek.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!