4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rendőregyenruhára hasonlító formaruhát kapnak a BKV-ellenőrök, adta hírül csütörtökön a hazai sajtó. A közlekedési vállalat illetékesei azt remélik, hamarosan hatósági jogkörük is lesz a társaság embereinek, és az így megfélemlített bliccelők végre fizetnek az utazásért.

Szomorú jövőkép? (mfor.hu montázs)

A hír hallatán, mely szerint "rendőrnek álcázzák" az ellenőröket, több kérdés is felvetődött bennem. Az egyik, bár talán elhanyagolható problémám az ügy kapcsán az, hogyha a BKV illetékese szerint a hatékonyság növelését szolgáló lépésről van szó, akkor a "kékre festett úttörő ingeket" miért egy neves divattervező - Makány Márta - kreálta.

Ha már úgy odafigyel a bevételekre és a kiadásokra a cég, akkor miért nem vették meg a leselejtezett rendőrségi gyakorlókat? Varrhatnának rá egy BKV logót, és akkor aztán tényleg ráijeszthetnek a bliccelőkre.

De túllépve a filléreskedő kukacoskodáson, szöget ütött a fejembe, hogy tényleg ennyire kifordult magából a világ? Egy nagy múltú vállalat (illetve az őt képviselők) tekintélyét már csak az adhatja vissza, ha megpróbálják megtéveszteni az utasokat? Csak remélni merem, hogy a BKV téved, mert ha nem, akkor ez az ország tényleg komoly morális válságban van.

Hiába véli Regőczi Miklós, a társaság szóvivője, hogy azokat az utasokat, akik jeggyel, bérlettel veszik igénybe a BKV szolgáltatásait, nem zavarja majd, hogy az ellenőrök rendőruniformishoz hasonló ruhában dolgoznak. Hiába hangsúlyozza a vállalat, hogy ez a lépés elsősorban a bliccelőknek szól, akik - el kell ismerni - többnyire valóban hihetetlenül arcátlanul élnek vissza az ellenőröket korlátozó rendelkezésekkel.

Az üzenet az én olvasatomban ugyanis az: nem tudunk olyan szolgáltatást nyújtani, ami Önöknek, kedves utasok, az általános megelégedésére szolgál, így megpróbáljuk megfélemlíteni magukat, hogy ezért a szolgáltatásért is tessék fizetni!

Persze nem kötelező BKV-val utazni, és a statisztikák azt mutatják, hogy sajnos egyre többen ülnek autóba, és szennyezik a város levegőjét. Így - bár tudom, a kérdés ennél sokkal bonyolultabb - a legjobb megoldás egy minőségi szolgáltatásokat nyújtó, előzékeny alkalmazottakat foglalkoztató BKV lenne. Végtére a bankok sem "kigyúrt, fuxos csávókat" vesznek fel hitelügyintézőnek, akik arra emlékeztetik az ügyfeleket, hogy a kölcsönt pedig vissza kell fizetni!

Király Béla

Menedzsment Fórum

***

Cikkünkre reagálva Kiricsi Karola a BKV sajtószóvivője az alábbi levelet juttatta el szerkesztőségünkbe.

"Jogot tehát az árnyalatnak, melyen a holnap rajza áll és a kivételnek, mely holnapra talán már szabály." (Illyés Gyula - Óda a törvényhozóhoz)

Kedves Olvasók! Tisztelt szerkesztő úr!

Sokak számára ismert probléma a bliccelés illetve ismertek azok az intézkedések, amelyeket a BKV a bliccelés visszaszorítása érdekében tesz és tenni fog a jövőben is. Ezért most a kérdés - a közvélemény által kevésbé boncolgatott - morális aspektusára szeretném felhívni a figyelmet, merthogy cikk is ebből a szempontból elemzi azt.

A BKV Zrt. egy közösségi közlekedési szolgáltató cég. A szolgáltatás igénybevételéért pedig az utazási szerződés által meghatározott ellenértéket kell megfizetni.
Itt ennél a pontnál már meg is állhatunk. Javaslom, gondoljuk végig együtt! Aki a szolgáltatás igénybevételéért nem fizet, nemcsak kárt okoz, tehát jogellenes magatartást tanúsít a hatályos magyar jogszabályok szerint, hanem egyben morális oldalról is nehezen védhető módon jár el.
Az erkölcs és a jog egymás támogatója. Ideális esetben nem csak azért fizetek a boltban a kenyérért, mert ellenkező esetben súlyosabb nézetkülönbségek támadhatnak köztem és hatóság egyenruhás képviselője között, hanem azért mert valamilyen ösztönszerű belső indíttatás különösebb mérlegelés nélkül visz erre a cselekedetre. Ez a nem is feltétlenül tudatos belső vezérlő kalauz a morális érzék.

Jelenleg a bliccelők aránya Budapesten eléri a 30 százalékot, amely más európai kultúrával, évszázados jogállami hagyományokkal rendelkező országokban mindössze 2-3 százalék. Ez tehát azt jelenti, hogy 2007-ben Magyarországon igenis szükség van arra, hogy a jog tekintélyére támaszkodjon a szolgáltató a fizetési hajlandóság növelése érdekében.

Tehát mondhatjuk, hogy tízszer olyan erkölcsösek a tőlünk nyugatabbra élők? Hiszem, hogy nem. Pusztán körülmények különböznek. Addig viszont támogassa a jog az erkölcsöt! És talán akkor nem elképzelhetetlen, hogy a nem túl távoli jövőben a szigorú kék egyenruhát valami szívderítő öltözék válthatja majd fel. Ismerjük fel a felelősségünket, tegyünk ezért együtt!

Jó utazást kívánok!

Kiricsi Karola, BKV Zrt. sajtószóvivő

[velemeny/]

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!