4p

Rendőregyenruhára hasonlító formaruhát kapnak a BKV-ellenőrök, adta hírül csütörtökön a hazai sajtó. A közlekedési vállalat illetékesei azt remélik, hamarosan hatósági jogkörük is lesz a társaság embereinek, és az így megfélemlített bliccelők végre fizetnek az utazásért.

Szomorú jövőkép? (mfor.hu montázs)

A hír hallatán, mely szerint "rendőrnek álcázzák" az ellenőröket, több kérdés is felvetődött bennem. Az egyik, bár talán elhanyagolható problémám az ügy kapcsán az, hogyha a BKV illetékese szerint a hatékonyság növelését szolgáló lépésről van szó, akkor a "kékre festett úttörő ingeket" miért egy neves divattervező - Makány Márta - kreálta.

Ha már úgy odafigyel a bevételekre és a kiadásokra a cég, akkor miért nem vették meg a leselejtezett rendőrségi gyakorlókat? Varrhatnának rá egy BKV logót, és akkor aztán tényleg ráijeszthetnek a bliccelőkre.

De túllépve a filléreskedő kukacoskodáson, szöget ütött a fejembe, hogy tényleg ennyire kifordult magából a világ? Egy nagy múltú vállalat (illetve az őt képviselők) tekintélyét már csak az adhatja vissza, ha megpróbálják megtéveszteni az utasokat? Csak remélni merem, hogy a BKV téved, mert ha nem, akkor ez az ország tényleg komoly morális válságban van.

Hiába véli Regőczi Miklós, a társaság szóvivője, hogy azokat az utasokat, akik jeggyel, bérlettel veszik igénybe a BKV szolgáltatásait, nem zavarja majd, hogy az ellenőrök rendőruniformishoz hasonló ruhában dolgoznak. Hiába hangsúlyozza a vállalat, hogy ez a lépés elsősorban a bliccelőknek szól, akik - el kell ismerni - többnyire valóban hihetetlenül arcátlanul élnek vissza az ellenőröket korlátozó rendelkezésekkel.

Az üzenet az én olvasatomban ugyanis az: nem tudunk olyan szolgáltatást nyújtani, ami Önöknek, kedves utasok, az általános megelégedésére szolgál, így megpróbáljuk megfélemlíteni magukat, hogy ezért a szolgáltatásért is tessék fizetni!

Persze nem kötelező BKV-val utazni, és a statisztikák azt mutatják, hogy sajnos egyre többen ülnek autóba, és szennyezik a város levegőjét. Így - bár tudom, a kérdés ennél sokkal bonyolultabb - a legjobb megoldás egy minőségi szolgáltatásokat nyújtó, előzékeny alkalmazottakat foglalkoztató BKV lenne. Végtére a bankok sem "kigyúrt, fuxos csávókat" vesznek fel hitelügyintézőnek, akik arra emlékeztetik az ügyfeleket, hogy a kölcsönt pedig vissza kell fizetni!

Király Béla

Menedzsment Fórum

***

Cikkünkre reagálva Kiricsi Karola a BKV sajtószóvivője az alábbi levelet juttatta el szerkesztőségünkbe.

"Jogot tehát az árnyalatnak, melyen a holnap rajza áll és a kivételnek, mely holnapra talán már szabály." (Illyés Gyula - Óda a törvényhozóhoz)

Kedves Olvasók! Tisztelt szerkesztő úr!

Sokak számára ismert probléma a bliccelés illetve ismertek azok az intézkedések, amelyeket a BKV a bliccelés visszaszorítása érdekében tesz és tenni fog a jövőben is. Ezért most a kérdés - a közvélemény által kevésbé boncolgatott - morális aspektusára szeretném felhívni a figyelmet, merthogy cikk is ebből a szempontból elemzi azt.

A BKV Zrt. egy közösségi közlekedési szolgáltató cég. A szolgáltatás igénybevételéért pedig az utazási szerződés által meghatározott ellenértéket kell megfizetni.
Itt ennél a pontnál már meg is állhatunk. Javaslom, gondoljuk végig együtt! Aki a szolgáltatás igénybevételéért nem fizet, nemcsak kárt okoz, tehát jogellenes magatartást tanúsít a hatályos magyar jogszabályok szerint, hanem egyben morális oldalról is nehezen védhető módon jár el.
Az erkölcs és a jog egymás támogatója. Ideális esetben nem csak azért fizetek a boltban a kenyérért, mert ellenkező esetben súlyosabb nézetkülönbségek támadhatnak köztem és hatóság egyenruhás képviselője között, hanem azért mert valamilyen ösztönszerű belső indíttatás különösebb mérlegelés nélkül visz erre a cselekedetre. Ez a nem is feltétlenül tudatos belső vezérlő kalauz a morális érzék.

Jelenleg a bliccelők aránya Budapesten eléri a 30 százalékot, amely más európai kultúrával, évszázados jogállami hagyományokkal rendelkező országokban mindössze 2-3 százalék. Ez tehát azt jelenti, hogy 2007-ben Magyarországon igenis szükség van arra, hogy a jog tekintélyére támaszkodjon a szolgáltató a fizetési hajlandóság növelése érdekében.

Tehát mondhatjuk, hogy tízszer olyan erkölcsösek a tőlünk nyugatabbra élők? Hiszem, hogy nem. Pusztán körülmények különböznek. Addig viszont támogassa a jog az erkölcsöt! És talán akkor nem elképzelhetetlen, hogy a nem túl távoli jövőben a szigorú kék egyenruhát valami szívderítő öltözék válthatja majd fel. Ismerjük fel a felelősségünket, tegyünk ezért együtt!

Jó utazást kívánok!

Kiricsi Karola, BKV Zrt. sajtószóvivő

[velemeny/]

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!