5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A választások eredménye a kormánypárt győzelmének szempontjából nem okozott meglepetést, legfeljebb annak aránya. Cikkünkben a lehetséges okok gazdasági vonatkozásait foglaljuk össze.

A vasárnapi országgyűlési választás hivatalos végeredményére ugyan még várni kell, de az előzetes adatok alapján ismét kétharmados többséget szerzett a Fidesz-KDNP szövetsége. Az ellenzék csupán a fővárosban tudott versenyre kelni az Orbán Viktor vezette formációval, vidéken elsöprő volt a Fidesz dominanciája. Már az eredmények ismertetése után is voltak kommentárok, és várhatóan a következő napokban is szép számmal fognak napvilágot látni. Ezek között hallottuk, hogy nem voltak azonosak a feltételek, ami természetesen nem alaptalan. Emellett finom kritika érte a választók rövidlátását is, amiben megint csak van igazság, hiszen azokon a kelet-magyarországi településeken is tarolt a Fidesz, ahol a kormány nem tudott érdemben mit kezdeni a nagyfokú szegénységgel. Ezek mellett az ellenzék impotenciája is nyilvánvalóan Orbánék kezére játszott.

Orbán Viktor ünnepli az április 8. választási győzelmet (MTI Fotó: Máthé Zoltán)
Orbán Viktor ünnepli az április 8. választási győzelmet (MTI Fotó: Máthé Zoltán)


Miközben az elmúlt nyolc évben számos kritizálható dologgal találkozhattunk, kezdve az oktatás és az egészségügy további leromlásától a nagyfokú korrupción át a demokratikus intézményrendszer lebontásáig, Orbán Viktorék számos eredménnyel is büszkélkedhettek. Más kérdés, hogy a kampányban ezek bemutatására alig került sor, hiszen sokkal fontosabb volt a migránsokkal való riogatás.

Ha megnézzük, hogy az embereket a média által tematizált – valós vagy kreált – problémákon túl mi érdekli, akkor azt kell, hogy mondjuk, az előző két Orbán-kormány sikeresen működött. Az elmúlt hónapok statisztikái alapján gyakorlatilag soha nem látott alacsony szintre került a munkanélküliség, miközben a bérek folyamatosan növekedtek.

2010 óta fontos elem volt a kormányzati kommunikációban a munka alapú társadalom és a teljes foglalkoztatottság. A legutóbbi statisztikák szerint nem sok választ el ettől, hiszen a közgazdászok a 3 százalékos vagy az alatti szintet már annak tekintik. Ennél alacsonyabb értékek irreális elvárásoknak bizonyulnának, hiszen az egyszerűen elképzelhetetlen, hogy egyetlen egy munkanélküli se legyen az országban még munkahely-váltás miatt sem. Az mfor.hu számításaik szerint igazán nem kell már sok, közel vagyunk a célhoz. 2014-ben, amikor Orbán először megfogalmazta ezt a célját, még 214 ezer dolgozni képes vagy vágyó személyt kellett volna csatarendbe állítani, mára ez a szám a töredékére csökkent.

A munkanélküliség kapcsán lehet persze azzal érvelni, hogy a lemaradó keleti régiókban csak a közmunka kozmetikázza az adatokat, ahogy arról korábban lapunk is beszámolt. Enélkül ugyanis jóval magasabb lenne a ráta. Az átlagos választópolgár azonban azt látja, hogy a munkanélküli sem henyélhet, és nem kap senki ingyen pénzt. Így sokkal inkább tartja az eszközt igazságos intézménynek, mint valami ördögi dolognak. 

A kormány szociálpolitikája is sokat enyhült a 2010-es hatalomátvétel óta. Akkor mind a munkanélküliek, mind pedig a rokkantnyugdíjasokra rájárt a rúd, később azonban a támogatások némileg emelkedtek. Orbánék fókuszában persze nem a legelesettebbek voltak, hanem a családosok, ők pedig a korábbiaknál sokkal kedvezőbb feltételeket kaptak. Elég csak a családi adókedvezmény rendszerére gondolni, ahol a három vagy több gyermekesek az átlagbér esetén nem nagyon fizetnek adót.

A szociálpolitika egyik külön szegmense a lakhatás elősegítése volt, ami ráadásul a gazdaságnak is lökést adott, hiszen a korábban pangó építőipar életre kelt. Ezek közül a legfontosabb talán a csok volt, amely szintén a nagycsaládosokat preferálta leginkább. Ráadásul a támogatás épp a választások előtt változott kedvező irányba. Emellett mindenképpen meg kell említeni az 5 százalékosra csökkentett áfakulcsot, amely szintén sokakat sarkalt az otthonteremtésre.

Persze a lakásvásárlás vagy építkezés feltétele az is, hogy az emberek úgy érezzék megtehetik, vagy a rendelkezésükre álló pénz vagy a jövedelmük miatt. A kormány tevékenységétől függetlenül az előző két ciklusban a megtakarítások jelentősen nőttek, így sokaknak állt rendelkezésére befektethető összeg. Ráadásul a bérkiáramlás is igen magas volt, az utóbbi években mért hasonló reálbér növekedésre a rendszerváltás óta nem volt példa. Az emberek tehát joggal érezhetik úgy, hogy jobban élnek. Ez egyébként nemcsak az ingatlanpiacon tükröződik, hanem a gépjármű forgalomban is. Ugyan a 2000-es évek svájci frankos hitelek által felpörgetett értékeit nem értük (még) el, de mind az új, mind a használt autók forgalma látványosan megugrott.

A jobb életkörülményeket támasztja alá az, hogy a belföldi turizmus is vágtat. A szálláshelyek adatai azt mutatják, hogy folyamatosan növekszik azok száma, akik megengedhetik maguknak az üdülést. A magasabb vásárlóerő persze nemcsak a nagyobb értékű termékeknél és szolgáltatásoknál köszön vissza, hanem napi szinten is. A KSH hónapról hónapra immár évek óta bővülő kiskereskedelmi adatokról ad számot.

Az örök elégedetlenkedők persze azt hangsúlyozzák, hogy az elért gazdasági eredmények nem a kormány munkájának eredménye, hanem annak a globális konjunktúrának, amely évek óta viszi előre a világgazdaságot. Ez utóbbi megállapítás sem alaptalan, viszont érdemes visszatekintenünk egy bő évtizedet, hiszen a kedvező helyzetekből is ki lehet kerülni nagyon rosszul. A 2000-es években is volt egy erős nemzetközi konjunktúra, akkor azonban Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt nem, hogy nem sikerült mindezt meglovagolni, de a magyar gazdaság totális vakvágányra került Ennek köszönhetően a 2008-as gazdasági világválság egyik legnagyobb vesztese lett az ország, felkínálva ezzel a kétharmados parlamenti többséget Orbán Viktor számára, aki – a saját szempontjából – azóta is remekül élt az akkor kínálkozó lehetőséggel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!