4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hemzsegnek a budapesti intézmények a Heti Válasz ma publikált felsőoktatási rangsorában – dominanciájukat jelzi, hogy vidéki egyetemek egyetlen kategóriában sem tudtak az élre kerülni. Nemzetközi szinten azonban a jelek szerint a budapesti intézmények sem rúgnak labdába, legalábbis erre utal, hogy a szintén ma közölt Times globális listán egyetlen hazai egyetem sem került be a top 200-ba. Érdekesség, hogy itthon mostanában leginkább a hallgatók motiváltságával van baj - legalábbis a munkaadók és a munkaerő-közvetítők szerint.

Szegeden is van minek örülni (Mfor-montázs)

Minden kategóriában budapesti intézmény áll az élen a Heti Válasz által csütörtökön közölt felsőoktatási rangsorban. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az ELTE két-két kategóriában (gépészmérnöki és informatikai képzés, illetve jogi és kommunikációs képzés) végzett az első helyen, a Budapesti Gazdasági Főiskola az idegenforgalmi képzés területén vitte el a pálmát, a Budapesti Corvinus Egyetem pedig a közgazdász képzést tekintve számít a legjobbnak.

Szeged a vidék királya

A vidéki felsőoktatási intézmények közül a legtöbb dobogós helyet Szegednek sikerült megszereznie: a dél-alföldi város egyeteme az informatikai, a jogi és a közgazdász területen a második legjobbnak számít, kommunikációs képzése pedig a harmadik legjobb az országban. A többi vidéki egyetemnek mindössze egy-egy dobogós hely jutott: Debrecen a kommunikációs, Pécs a közgazdász, Veszprém és Miskolc pedig a gépészmérnöki képzést tekintve számít topintézménynek.      


A hetilap már ötödik alkalommal készítette el a magyar egyetemek és főiskolák rangsorát, ezúttal is a CEMI segítségével. Az intézményeket három szemszögből - diák, akadémia, vállalatok - vizsgálták, így a túljelentkezést, a diák/tanár arányt, az oktatói összetételt, az OTDK-n elért helyezéseket, valamint a foglalkoztatók és a munkaerő-közvetítők véleményét vették figyelembe.         

Érdekesség, hogy idén – az újság szerint – a munkaadók és a munkaerő-közvetítők közül egy korábban jóval ritkábban említett tényezőt emeltek ki meglepően sokan: a megkérdezettek közel fele panaszkodott arra, hogy a végzős hallgatók nem motiváltak, és teljesítményük megítélését is a munkához való nem megfelelő hozzáállás rontja le leggyakrabban. Sokan megjegyezték, hogy a munkáltatói felvételi beszélgetések során ma már a jelentkező motiváltságának, szorgalmának felmérése az egyik legfontosabb feladat.

Amerikai-brit uralom

Szintén ma tették közzé a "Times Higher Education World University Ranking"-ot, amelyben a világ 200 legjobbnak tartott egyetemét állították sorrendbe. A listára egyetlen magyar intézmény sem került fel – igaz, ez térségünkből is mindössze egyetlen egyetemnek, a bécsinek sikerült.



A rangsort tavalyhoz hasonlóan az amerikai Harvard vezeti, mellette az angol Cambridge és az amerikai Yale fért fel a dobogóra. A két ország felsőoktatási intézményeinek dominanciáját jelzi, hogy a top 15-be egyetlen más ország egyeteme sem tudott bekerülni, a top 200-ban pedig 54 amerikai és 29 brit intézmény található.

Zürich és Párizs a top 30-ban                 

Ami a többieket illeti, a legjobb kontinentális egyetemnek a zürichi ETH (20. hely),  a párizsi Ecole normale superieure (28. hely) és a szintén párizsi Ecole polytechnique (36. hely) számít. Ázsiát tekintve a legkiemelkedőbb eredményt a 22. helyre rangsorolt tokiói egyetem érte el, a 17. helyezett ausztrál nemzeti egyetem pedig a legjobb nem brit és nem amerikai felsőoktatási intézménynek számít.    

A Times Higher Education lista mintegy tízezer tudós értékelése, a munkaadók véleménye, a tanár/diák arány, a tudományos idézettség/tanár arány valamint a külföldi kutatók és diákok aránya alapján készült.    

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!